دکتر ناصری صدر / عمل های زیبایی / جراحی زیبایی گوش در مشهد + نمونه کار

30 آگوست 2023

جراحی زیبایی گوش در مشهد + نمونه کار

امتیاز دهید

.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک عمل زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوش با سایر اجزای سر و صورت انجام می گیرد. نتیجه حاصل از جراحی زیبایی گوش تا حدود زیادی بستگی به تغییرات مورد نظر هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی این عملها موجب تقویت اعتماد به نفس به ویژه در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوشهای کودک زیاد از دو طرف سر بیرون زده باشد (گوش بزرگ و برجسته باشد)، می توان از طریق عمل پینینگ، لاله گوش را صافتر و آن را هم سطح تر با سر نمود. اگر یکی از گوش ها بالاتر از گوش دیگر قرار گرفته است، می توان با عمل اصلاح موقعیت گوش، تقارن بین گوشها در دو طرف سر را برقرار کرد. گوش هایی که اندازه خیلی بزرگ و غیرطبیعی دارند را نیز می توان در جریان یک عمل مجزا و یا همراه با سایر مشکلات گوش، درمان نمود

اتوپلاستی

نقش گوش ها در زیبایی چهره

‎گوش‌ها از اجزاي تاثیر گذار صورت در زيبايي چهره هستند . این تفکر که گوش‌ها زير موها پنهان هستند و در زيبايي چهره نقشي ندارند تفکر درستی نیست. همه ماافرادي را ديده‌ايم كه لاله هر دو گوش آن‌ها و در موارد نادر لاله يك گوش‌شان برجسته‌تر از حد معمول است .

اين مسئله يا جنبه ارثي دارد و یا بدنبال ضربه رخ مي‌دهد. در كودكي اين مشکل سوژه مناسبي براي تمسخر همبازي‌هاست و منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس و ايجاد مشكل در روابط اجتماعي حال و آينده فرد می گردد. اما جاي هيچ نگراني نيست چرا که اين مشكل هم مانند ساير نقايص زيبايي قابل اصلاح و ترميم است. راه حل این مشکل اتوپلاستي (جراحي زيبايي گوش) است؛ جراحي ساده و پيش‌ پا افتاده‌اي كه اعتماد به نفس از دست رفته را برمي‌گرداند .

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

در کودکان غضروف گوش به اندازه کافی نرم است و میتوان از اسپلینت برای فرم دهی گوش در زمان جراحی استفاده کرد. این عمل جراحی در کودکان معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام میشود، اما در بزرگسالان که بافت غضروف گوش سختتر شده است، برای انجام این عمل باید بریدگی های کوچکی بر روی گوش ایجاد شده و از طريق اين برشها، قسمت هایی از بافت غضروف گوش برداشته شود یا موقعیت آن اصلاح شود.

پزشک جراح ممکن است بسته به وضعيت آناتومي گوش شما و تغييراتي که ميخواهيد در شکل گوش ايجاد کنيد، بريدگي مورد نظر را در داخل يا پشت گوش شما ايجاد کند. سپس غضروف يا بافت نرم اضافهاي که باعث مي‌شود گوش شما زياد به طرف بيرون قرار بگيرد برداشته ميشود. اگر تاخوردگيهاي طبيعي در شکل لاله گوش شما وجود نداشته باشد، مي‌توان در همين مرحله از طريق شکل دادن غضروف گوش با بخيههاي دائمي و يا تراشيدن و فرمدهي غضروف، اين تاخوردگيها را در آن ايجاد کرد. در بعضي موارد براي دستيابي به نتايج مورد انتظار، لازم است از چند تکنيک مختلف به طور همزمان در جراحي زيبايي گوش استفاده شود.

علل ایجاد ناهنجاری های گوش چیست؟

ژنتیک و تروما می تواند باعث ایجاد تغییرات ظاهری در گوش شوند. دکتر ناصری صدر، به عنوان جراح پلاستیک صورت در مشهد، می تواند طیف وسیعی از تغییرات را طی جراحی زیبایی گوش ایجاد کنند.

شما سال ها از داشتن گوش هایی که ظاهری طبیعی نیستند رنج برده اید. ظاهر نامتناسب آن به شدت بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تاثیر گذاشته است به طوری که شما به طور مداوم خجالت کشیده و نسبت به ظاهر خود به شدت حساس شده اید.

عمل زیبایی گوش

ناهنجاری های گوش

در حالی که ناهنجاری گوش شما ممکن است یک نگرانی جدی مرتبط با سلامت شما نباشد، اما می تواند به گوش شما شکل غیر طبیعی که شما دوست ندارید، بدهد. در حال حاضر تعدادی ناهنجاری گوش وجود دارد.

جراحی گوش

میکروتیا

میکروتیا یکی از انواع بدشکلی های گوش خارجی می باشد که به چهار درجه تقسیم می شود:

 • حالتی که گوش کمی از حالت طبیعی کوچکتر است ولی بیشتر قسمت های گوش وجود دارند.
 • حالتی که مجرای گوش نرمال، کوچک یا کاملا بسته است و بخش های از گوش خارجی هم وجود نداشته باشند.
 • در حالت سوم گوش خارجی و مجرای گوش وجود ندارد و گوش خارجی مانند یک زائده شبیه بادام زمینی به نظر می آید.
 • در این حالت تمام قسمت های گوش خارجی و کانال گوش وجود ندارند که آنوتیا نامیده می شود.

تغییر شکل گوش برای درمان ناهنجاری های گوش 

ناهنجاری های مادرزادی گوش می تواند با جراحی تغییر شکل گوش اصلاح شود. به دست آمدن نتیجه رضایت بخش به مشاوره و ارزیابی جامع نیازمند می باشد. جراح متخصص گوش و حلق و بینی ابتدا وضعیت گوش کاندید جراحی زیبایی گوش را بررسی می کند و در مورد تاریخچه پزشکی شما سوالاتی خواهد پرسید تا مشخص شود که شما به کدام نوع از ناهنجاری گوش دچار شده اید. سپس درباره روند جراحی زیبایی گوش با شما صحبت خواهد کرد.

عملکرد جراحی زیبایی گوش

در بزرگسالان برای انجام جراحی زیبایی گوش از روش بیحسی و در کودکان از بیهوشی عمومی استفاده خواهند کرد. این جراحی برای رفع نواقص در لاله گوش می‌‌باشد و باید حتما توسط بهترین جراح گوش، حلق و بینی انجام شود. معمولا این عمل زیبایی حدود یک الی 5/1 ساعت زمان برده و نیازی به بستری و نقاهت در بیمارستان ندارد. فرد یک ساعت پس از جراحی زیبایی گوش مرخص خواهد شد.

تکنیک جراحی گوش‌هاي برجسته

‎ محل برش جراحی پشت لاله گوش است. پس از برش مذکور، باريكه نازكي از پوست پشت گوش برداشته مي‌شود، سپس براي خواباندن غضروف و نزديك كردن آن به سر و همچنين براي جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه، سطح پشتی غضروف در قسمت‌هاي لازم تراشيده شده و با كمك بخيه‌هاي دائمي چين های طبیعی گوش ايجاد ميگردد . نهایتا برش پوستي بخیه می گردد . از آنجا كه محل برش پشت گوش است، بعد از عمل جاي برش قابل رویت نخواهد بود . در این جراحی هدف اصلي نزديك كردن لاله گوش ها به سر و قرينه نمودن آن‌هاست. اگر تنها يك گوش مشكل داشته باشد مي‌توان با نزديك كردن آن به سر تقارن لازم را بين گوش ها ايجاد نمود .

عمل جراحي گوش عمل سنگيني نيست اما بهتر است توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام گردد كه در اين رشته تجربه كافي داشته باشد . در غير اين صورت ممكن است مشكلاتي پيش بيايد، به طور مثال ممكن است فرم گوش به حالت دلخواه درنيايد یا اینکه ناهنجاری اولیه به طور کامل اصلاح نگردد .

عمل زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش درد ندارد!

‎جراحی زيبايي گوش را می توان با بي‌حسي موضعي و یا با بي‌هوشي عمومی انجام داد . در مورد نحوه جراحي با بيمار صحبت مي‌شود. در روش بي‌حسي موضعي از محلول‌هاي بي‌حس‌كننده موضعي نظیر ليدوكايين استفاده مي‌‌شود . لیدوکایین در محل جراحي تزريق مي گردد و به اين ترتیب لاله گوش بي‌حس مي‌شود و بيمار حین عمل دردي احساس نمي‌كند . اما داروي بي‌حسي تنها درد را از بين مي‌برد و شايد ترس در بيمار باقي بماند. می توان همزمان داروهای ضداضطراب و ضد درد نیز به بيمار تزريق نمود تا بیمار به خوابی عميق فرو رود . در روش بي‌هوشي عمومی نظیر بسیاری از جراحی ها بيمار تا پايان عمل در بی هوشی کامل به سر مي‌برد .

جراحی زیبایی گوش سن خاصی دارد؟

برخلاف تصور افراد برای سن مناسب انجام جراحی زیبایی گوش، بهترین سن مناسب برای این کار از 7 سالگی به بعد است. بسیاری از جراحی های زیبایی نیازمند سن هجده سالگی هستند اما باید دانست که گوش یکی از اعضایی است که در سن 7 سالگی تقریبا رشد خود را کامل کرده و این زمان غضروف انعطاف پذیری نسبت به سن های بالاتر را خواهد داشت. به همین دلیل از این سن میتوان به این جراحی زیبایی پرداخت و قبل از ورود فرزند به مدرسه، این کار را به پایان رسانید.

بهترین زمان جراحی لاله گوش

ساختار لاله گوش متشکل از غضروف و بافت میباشد که توسط یک پوست نازک پوشانده شده است.

این ساختمان غضروفی همبندی توسط رباطات و عضلات به سر متصل شده است و روی سطح آن در قدام یکسری چین و شکنج وجود دارد که از نظر زیباییشناختی مهم است.

تشکیل لاله گوش از هفته هفتم جنینی شروع می‌شود و در ماه ششم بارداری به تکامل می‌رسد. یک‌سری اختلالات تکاملی در دوران جنینی باعث بیرون‌زدگی و ازبین‌رفتن چین‌های سطح لاله گوش می‌شود که به آن Lop Ear می‌گویند. در حالت نرمال فاصله لاله گوش از جمجمه درحد 15 تا 20میلی‌متر و زیباترین زاویه بین این دو در حد 30درجه است که زاویه بین 25 تا 35درجه طبیعی تلقی می‌شود و زاویه بیش از 45درجه به‌عنوان غیرنرمال در نظر گرفته می‌شود. تکنیک‌های جراحی مختلفی برای تصحیح این اختلال آناتومیک به‌کار می‌رود که هدف تمام آن‌ها ایجاد زاویه طبیعی و چین و شکنج‌های روی لاله گوش است.

رشد لاله گوش تا سه سالگی درحدود 85درصد و تا پنج سالگی تقریباً کامل شده است و به همین دلیل می‌توان جراحی زیبایی لاله گوش را از پنج تا شش سالگی انجام داد. هرچند پس از آن هم تا هر سنی انجام‌پذیر است. از نظر روان‌شناختی بهتر است جراحی قبل از شروع دوران تحصیل باشد تا این اختلال آناتومیک باعث عوارض روحی و تمسخر کودک توسط دیگر هم‌کلاسان نشود. این جراحی در بزرگ‌سالان با بی‌حسی موضعی و در اطفال تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود.

کاندید مناسب جراحی گوش

1- شخصی که می خواهد جراحی گوش را انجام دهد باید هیچگونه بیماری فعالی نداشته باشد واز نظر فیزیکی نیز کاملا سالم باشد .
2- حداقل سن کودک باید 5 سال باشد ، زیرا پس از این سن گوش ها به شکل کامل غضروفشان تشکیل شده است .
3- توجه به این نکته الزامی است که کودک حتما باید عفونت مزمن درمان نشده نداشته باشد .
4- در بزرگسالان نیز باید به این نکته توجه نمود که شخص از جراحی زیبایی گوش انتظار واقع گرایانه داشته باشد .

مزایای جراحی زیبایی گوش

1- بالا بردن اعتماد به نفس اشخاص
2- دوران نقاهت کوتاه مدت
3- بهبودی سریع بیمار پس ازجراحی
4- ایجاد کردن ظاهر زیبا و مطلوب در گوش ها
5- برش های این جراحی در حداقل سطح می باشد.

کدام جراح برای عمل اتوپلاستی مناسب است؟

هدف اصلی از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی تغییر شکل گوش و اصلاح ظاهر آن می باشد به طوری که پس از جراحی، گوش ها کاملا طبیعی و بدون زخم باشند. بنابراین نیاز است جراح در زمینه جراحی زیبایی گوش دارای مهارت بالایی باشد و عمل های زیادی را با موفقیت انجام داده باشد. همچنین جراح پلاستیک باید نسبت به هر دو ساختار گوش و همچنین نحوه برطرف کردن هر گونه مسائل مربوط به آنها دانش و درک کامل داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 • برای ابتدایی ترین اقداماتی که باید انجام دهید، توجه داشته باشید که اگر از داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می‌کنید، مصرف این دارو را دو هفته قبل از جراحی قطع کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بپرهیزید.
 • آزمایشات درخواستی پزشک را حتما انجام دهید و غافل نشوید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی گوش

 توصیه می شود که بیمار داروی های آنتی بیوتیک و یا پمادهای خود را بصورت مرتب مصرف کند، تا از ایجاد عفونت احتمالی جلوگیری شود.
• بیمار می تواند در روز دوم از بیمارستان مرخص شده و به فعالیت های رزومره خود بپردازد. توصیه می شود از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. فعالیت های سنگین می تواند باعث طولانی شدن دورن نقاهت و بهبود نیافتن زخم شود.

• از مصرف نوشیدنی های الکلی جدا خودداری نمایید.
• مصرف سیگار و دخانیات (نیکوتین ) نیز باعث طولانی بودن دوران نقاهت عمل خواهد شد. لذا توصیه می شود به هیچ وجه از سیگار و دخانیات استفاده نکنید.
• پانسمان حداقل باید به مدت ۵ روز روی گوش بماند. حتی در صورتی که بیمار احساس خارش شدید می نماید، نباید پانسمان را از گوش بردارد.

3 کار مهم بعد از جراحی زیبایی گوش

نگرانی را از خود دور کنید! بعضی افراد با مشاهده اندکی کبودی یا تورمات دچار استرس شدید می‌شوند. این عوارض بعد از گذشت یک هفته از بین خواهد رفت.

مهمترین کاری که باید پس از جراحی بسیار به آن اهمیت دهید و مراقب باشید، این است که به سمت پشت بخوابید و به هیچ عنوان یک پهلو نخوابید زیرا فشار زیادی بر گوش وارد می‌شود.

تعویض پانسمان را از پزشک خود آموزش دیده و در منزل همیشه پانسمان را خشک نگه دارید.

همچنین دکتر ناصری صد، بهترین جراح بینی در مشهد در ادامه اضافه می نمایند:

• بهداشت زخم را رعایت کنید. هر روز زخم را با آب و صابون یا شوینده مناسب شستشو دهید و کاملا آن را خشک نمایید.
• توصیه می شود که پس از انجام عمل گوش بیمار تا یک ماه روی پهلو نخوابد، تا به گوشش فشار وارد نشود. بلکه بهترین وضعیت خواب، خوابیدن به پشت است.
• همیشه پانسمان گوش را خشک نگه دارید. در صورت مرطوب یا آلوده شدن پانسمان فورا آن را تعویض نمایید.
• قبل از مشورت با جراح زیبایی گوش خود استحمام نکنید.
• بعد از عمل، پانسمانی در محل عمل گذاشته می شود و دور سر با باند پوشیده می شود که بهتر است شب ها از این باند استفاده شود (استفاده از باند در طول روز ضروری نیست).
• علائمی مثل درد، خون مردگی، تورم پس از عمل کاملا طبیعی است که این علائم پس از مدت کوتاهی از بین می روند.
• توصیه می شود در صورت مشاهده خونریزی شدید، درد شدید، سر درد، عفونت، ترشح های چرکی فورا به جراح زیبایی گوش خود مراجعه نمایید.

پس از جراحی گوش چه اتفاقی می افتد؟

طي هفته اول بعد از برداشتن پانسمان، بيمار به طور شبانه‌روزي از هدبند استفاده مي‌كند . البته بهتر است هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار حدود نيم ساعت هدبند برداشته شود . در هفته دوم تنها شب‌ها از هدبند استفاده می شود و در طول روز نیاز به استفاده از هدبند نيست. خونمردگي و تورم ناشي از عمل هم پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود. اغلب به بيماران توصيه مي‌شود که پس از جراحي دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نيايد

پس از اینکه در بدن شخص تاثیر داروهای بی هوشی از بین رفت ، با کمک یک نوار گوش ها را پوشش می دهند تا از تورم گوش های پیشگیری شود ، این نوارها هم چنان سبب تقویت موقعیت جدید گوش ها می شود ، این نوارها نیزبرای پیشگیری از عفونت گوش ها تاثیر گذار هستند.

مقالات مرتبط

لیفت صورت با نخ در مشهد

لیفت صورت با نخ در مشهد

لسفت صورت با نخ در مشهد از پیشرفته ترین تکنیک ها برای رفع افتادگی پوست بشمار می‌رود. بسیاری از زنان از پیدایش آثار پیری بروی صورت و کشیدگی و آویزانی پوست صورتشان بسیار ناراحت و غمگین هستند . روش های بسیار جدیدی برای رفع این آثار پیری مطرح شده است که لیفت با نخ یکی از...

هزینه عمل جراحی پلک در مشهد

هزینه عمل جراحی پلک در مشهد

جراحی زیبایی پلک چیه؟ برای چی انجام میشه؟ چه افرادی جراحی زیبایی پلک انجام می دهند؟  و در آخر هزینه جراحی پلک چقدر است؟ آیا می خواهید به پاسخ تمامی این سوالات برسید؟ این مقاله را که به کمک دکتر ناصری صدر انجام شده است، مطالعه نمایید. جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی...

راهنمایی جامع درباره انتخاب بهترین جراح پلک در مشهد

راهنمایی جامع درباره انتخاب بهترین جراح پلک در مشهد

وقتی هر روز در آینه به خود خیره می شویم مدام در حال پی بردن در حال پرسیدن این سوال هستیم که چرا پوست صورت من به این روز درآمده است؟ به چه دلیلی این همه پف و یا کبودی اطراف چشم من را گرفته است که صورت من به این حال درآمده است؟ من که سنی ندارم، چرا این همه چین و چروک...

دیدگاه ها

13 دیدگاه ها
 1. سپیده

  سلام وفتتون بخیر. هزیننه جراحی اتوپلاستی گوش رو لطف میکنید بگید؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام، ممنون.
   ٨/٥ تا٩

   پاسخ
 2. مبین

  با عرض سلام و خسته نباشید .بنده ی پسر ۷ دارم که میخواهم جراحی زیبایی گوش برایش انجام دهم آیا نیاز به بیهوشی کامل و بستری دارد ؟

  پاسخ
 3. فرهاد

  سلام. هزینه عمل برجستگی گوش چقدر است؟؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام لطفا برای اطلاع از هزینه ها تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 4. امید

  سلام
  آیا دو جراحی زیبایی گوش و بینی رو میشه باهم انجام داد؟
  ممنون میشم اگر جواب من رو بدید.

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام بله امکان پذیره

   پاسخ
 5. احسان

  سلام هزینه کوچک کردن نرمه گوش چقدر میشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام برای اطلاع از هزینه ها لطفا تماس بگیرید

   پاسخ
 6. مهدی

  سلام گوش های من یخورده نوک تیز هست میشه کامل گرد کرد؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام بله باید معاینه حضوری صورت گیرد

   پاسخ
 7. مهدی

  سلام من یه بار دیلم گذاشتم اما اینجا قرار ندادین

  گوش های کمی نوک تیز رو میشه کامل گرد کرد؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام بله امکان پذیر هست شما لطفا برای معاینه حضوری مراجعه نمایید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *