دکتر ناصری صدر / جراحی زیبایی بینی / نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

02 ژوئن 2024

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

امتیاز دهید

خوابیدن بعد از جراحی بینی آن هم به شکل مناسب و به موقع در بهبودی بیمار نقش بسزایی دارد از همین رو پزشکان توصیه می‌کنند که شما بعد از جراحی به پشت بخوابید و با قرار دادن چند بالش زیر سر خود به جریان خون خود کمک کنید. البته دقت داشته باشید که، استفاده از بالش‌های نرم و پشتیبانی کننده به شما کمک می کند در موقعیت صحیح بخوابید تا فشار ناخواسته روی بینی هم کم تر شود. با این حال، قبل از هر تصمیمی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌ها و توصیه‌های وی را درباره خوابیدن پس از جراحی بینی دنبال کنید.

اهمیت خوابیدن بعد از جراحی بینی 

اهمیت خوابیدن بعد از جراحی بینی 

همانطور که بیان شد، خوابیدن بعد از جراحی بینی برای حفظ فرم ایجاد شده برای این عضو و جلوگیری از ایجاد عوارض دارای اهمیت بسیار زیادی دارد . در زمان استراحت، فرآیند بهبودی و بازسازی زخم ها بعد از جراحی بینی سریعتر انجام خواهد شد و التهابات خیلی زودتر از آنچه که فکر می‌کنید، از بین می‌روند. خوابیدن در موقعیت مناسب سبب شده تا علاوه بر ایجاد درد از ایجاد خونریزی های غیر طبیعی هم جلوگیری شود.

طرز خوابیدن درست بعد از جراحی بینی 

از مهم ترین نکات یکه در زمان خواب بعد از انجام جراحی بینی در مشهد لازم است تا حتما رعایت نمایید عبارتند از:

✳️ خوابیدن به پشت

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که بعد از جراحی بینی به پشت بخوابید. این حالت بهترین حالت برای حمایت از بینی جراحی شده است چرا که فشار روی بینی را کاهش می دهد.

✳️ استفاده از بالش‌ نرم

استفاده از بالش‌های نرم و پشتیبانی کننده می‌تواند به شما کمک کند تا سر خود را در حالت مناسب نگه دارید و فشار ناخواسته روی بینی جراحی شده را کاهش دهید. دقت داشته باشید که بالش‌هایی با ارتفاع قابل تنظیم می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

✳️ اجتناب از خم شدن

در هنگام خوابیدن، مطمئن شوید که سر و گردنتان در یک خط است و از خم شدن یا انحراف جدید در بینی جلوگیری کنید. این می‌تواند به عوارض مرتبط با جراحی بینی کمک کند.

✳️ عدم استفاده از گرمای بیش از حد

پس از جراحی، بینی شما به نسبت حساس تر است بنابراین از گرمای بیش از اندازه به بینی خودداری کنید زیرا می‌تواند عوارض بعد از جراحی بینی را تشدید کند.

خوابیدن به پهلو چه مدت بعد از عمل مجاز است؟

انجام جراحی بینی معمولا باعث ایجاد محدودیت هایی در حرکت و وضعیت بدن می شود. بنابراین توصیه های پزشکی بعد از عمل در مورد نحوه خوابیدن و حرکت کردن بسیار مهم هستند.

در اکثر عمل های جراحی، پزشک به بیمار توصیه می کند که در روزهای اول بعد از عمل، به پشت بخوابد تا محل عمل آسیب نبیند. اما بعد از گذشت زمانی معین که محل عمل شروع به ترمیم کرده باشد خوابیدن به پهلو مجاز است ولی بایستی قبل از تصمیم گیری به انجام هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید. چرا که این زمان بسته به نوع عمل جراحی و وضعیت بهبودی فرد و میزان کاهش ورم بینی می تواند کاملا متفاوت باشد.

مهم ترین نکات در هنگام خوابیدن بعد از عمل بینی 

خوابیدن که جزء مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی محسوب می شود به بهبودی و رسیدن به یک نتیجه ایده آل نیز کمک می‌کند از جمله مهم ترین نکاتی که می بایست حتما رعایت نمایید عبارتند از:

  • اجتناب از فشار بر منطقه بینی هنگام خواب
  • دور کردن اجسام لغزنده یا غیر ضروری از نزدیکی سر
  • تنظیم ارتفاع بالش زیر سر به هنگام خواب
  • استفاده از بالشت راحت با الیاف ضد حساسیت
  • خوابیدن به صورت نیمه نشسته و طاق باز

سوالات متداول خوابیدن بعد از جراحی بینی 

دمر خوابیدن چه مدت بعد از عمل بینی مجاز است؟

شما برای این نوع حالت از خوابیدن باید حداقل 8 ماه صبر داشته باشید زیرا بدترین و مضرترین نوع خواب برای نتیجه عمل بینی است و عوارض زیادی را برای زیباجویان به همراه دارد.

چرا خوابیدن به پشت پس از جراحی بینی ضروری است؟

خوابیدن به پشت در 2-3 هفته اول پس از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا از فشار بر روی بینی جلوگیری شود و بهبود آن تسریع یابد.

برای خوابیدن بعد از جراحی بینی از چه بالشتی استفاده کنیم؟

سعی کنید که تا یک ماه بعد از جراحی بینی، از بالشت پر استفاده نکنید زیرا حساسیت بینی و راه های تنفسی در این دوره زیاد بوده و احتمال دارد که دچار آلرژی و عطسه های مداوم شوید. بهتر است در این دوره برای خوابیدن از بالشت های ضد حساسیت هستند استفاده نمایید.

در نهایت….

با توجه به توصیه‌ های پزشکان و تحقیقات انجام شده در این زمینه، نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. شما باید حتما به تمامی نکات ذکر شده توجه داشته باشید تا یک خواب آرام و بدون اضطراب و کافی را برای خود رقم بزنید و به نتیجه عمل بینی خود آسیب وارد نکنید. هربار که اشتباه بخوابید، بعد از بیدار شدن حتما عوارضی چون التهابات شدید، تنفس سخت، خونریزی و انسداد راه بینی و ….. را تجربه خواهید کرد.

مقالات مرتبط

سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی

سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی

سیگار کشیدن پس از جراحی بینی تأثیر مستقیمی در روند بهبودی و نتیجه نهایی جراحی دارد از همه مهم تر می‌تواند عوارض جدی مانند عفونت، تشکیل بافت ناهنجار، تأخیر در بهبودی، خونریزی و تشدید علائم التهابی را افزایش دهد. بنابراین، برای حفظ سلامتی و بهبودی سریع‌تر، بهتر است پس...

جراحی کوچک کردن پره های بینی

جراحی کوچک کردن پره های بینی

جراحی کوچک کردن پره‌های بینی، یک فرایند جراحی زیبایی است که به منظور تغییر اندازه و شکل پره‌های بینی انجام داده می‌شود. پره‌های بینی، بخش‌ مهمی از بینی است که در تعیین شکل و زیبایی بینی نقش مهمی دارد چرا که اگر پره های بینی بزرگ یا حتی متقارن باشد باعث ایجاد ظاهری...

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون به بینی یا استروئید برای کاهش تورم بینی و از بین بردن جای اسکار ناشی از رینوپلاستی انجام می‌شود. امروزه در سایه تکنیک‌های پیشرفته درمانی امکان کاهش تورم بینی و تثبیت سریع فرم بینی پس از جراحی امکان‌پذیر است که انجام آن با تزریق کورتون خواهد بود. البته دقت...

دیدگاه ها

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *