دکتر ناصری صدر / جراحی زیبایی بینی / عمل بینی با نتیجه نیمه فانتزی
14 می 2022

عمل بینی با نتیجه نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی، در بین خانم ها و حتی آقایان یکی از پرطرفدارترین روش جراحی می باشد. نتیجه این جراحی ترکیبی از فرم بینی طبیعی و فانتزی است. تغییرات ایجاد شده در این جراحی به حدی خواهد بود که علاوه بر اصلاح ظاهر بینی و حفظ ظاهر طبیعی آن، نوک بینی کمی بالا آمده و قوس کمی روی بینی ایجاد می شود. به طوری که بینی فرد بیش از حد طبیعی یا فانتزی به نظر نرسد. هدف از انجام جراحی بینی نیمه فانتزی این است که بینی از شکل بدی که دارد به شکل استاندارد و طبیعی شبیه باشد.

ماهیت جراحی بینی نیمه فانتزی

در جراحی بینی نیمه فانتزی، جراح سعی می کند ویژگی های دو مدل قبلی را با هم ترکیب کند. به این صورت که بینی هم فرم طبیعی و فرم هم فانتزی داشته باشد. در مدل نیمه فانتزی پزشک، سعی می کند اندازه و شکل بینی را با سایر قسمت های صورت شما هماهنگ کند. این روند باعث می شود نوک بینی کمی بالاتر از حد معمولی باشد و قوس آن کمی بلندتر شود. بینی در مدل نیمه فانتزی کوچکتر از مدل معمولی است، اما عملکرد تنفس از طریق بینی ممکن است نرمال نباشد.

لازم به ذکر است برای رسیدن به نتیجه ایده آل در جراحی بینی نیمه فانتزی این جراحی باید توسط جراح متخصص انجام شود. همچنین توصیه می شود قبل از جراحی نیمه فانتزی بینی ابتدا ساختار و نوع بینی بیمار توسط جراح بررسی و از نزدیک معاینه شود تا فرد با صلاحیت خود تحت این جراحی قرار گیرد. اگر تصمیم به انجام جراحی بینی نیمه فانتزی دارید باید یک بینی با پوست نازک و غضروف قوی داشته باشید. در مقابل، بینی گوشتی دارای غضروف ضعیف، پوست شل و ضخیم است. افرادی که بینی های گوشتی دارند، هرگز انتخاب مناسبی برای جراحی بینی نیمه فانتزی نیستند و بهترین روش برای این نوع بینی، جراحی بینی طبیعی است.

عوامل مهم در تعیین فرم بینی

ساختار طبیعی رینوپلاستی یک استراتژی است که بر حفظ غضروف، استخوان و بافت نرم بینی در موقعیت طبیعی و ایجاد یک کانتور طبیعی تمرکز دارد. در این روش بینی جدید به گونه ای ایجاد می شود که شبیه جراحی نباشد. بینی متناسب با صورت است. مدل فعلی بینی بهتر از بینی طبیعی فرد است و با سایر اعضای صورت او هماهنگ است.

 • نوع بینی: تعیین فرم بینی تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد. به طوری که در صورت داشتن بینی گوشتی نمی توانید بینی فانتزی یا نیمه فانتزی را انتخاب کنید. زیرا ویژگی های ساختاری بینی به جراح بینی اجازه نمی دهد تا تغییراتی فانتزی روی بینی انجام دهد. فردی که بینی استخوانی دارد با توجه به عواملی که در زیر ذکر می شود می تواند یکی از سه شکل طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی را انتخاب کند.
 • جنسیت : از آنجایی که فرم بینی فانتزی و نیمه فانتزی با ویژگی های صورت آقایان همخوانی ندارد و از جذابیت آنها می کاهد، بهتر است فرم بینی طبیعی را انتخاب کنید. با این حال، زنان هیچ محدودیت جنسیتی برای شکل بینی ندارند.
 • ویژگی های صورت هر فرد
 • سلیقه فرد

نکته مهم این است که کاندید جراحی بینی می‌تواند در مورد انتظارات خود، از عمل بینی صحبت کند و در نهایت انتخاب فرم بینی را به جراح بسپارد.

ویژگی های بینی نیمه فانتزی

 • بینی دارای قوس
 • نوک بینی تقریبا سربالا
 • تیغه نازک بینی
 • پره های بینی جمع و کوچک

تفاوت جراحی بینی نیمه فانتزی با فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی در دسته جراحی هایی قرار دارد که تقریبا فرم طبیعی بینی را حفظ کرده و بیشتر به رفع نواقص ظاهری آن خواهد پرداخت. در جراحی بینی با نتیجه نیمه فانتزی، در تیغه بینی مقدار کمی قوس ایجاد می‌شود و نوک بینی تا حدودی به بالا کشیده می‌شود اما در جراحی بینی فانتزی، قوس تیغه بینی تا آخرین حد ممکن می‌باشد و فرم بینی کاملا عروسکی می‌شود. نوک بینی در عمل بینی فانتزی کاملا بالا بوده و بینی تقریبا به کوچک ترین سایز ممکن متناسب با صورت باقی می‌ماند.

اقدامات مهم قبل از جراحی بینی نیمه فانتزی

 • خانم ها در روز عمل باید بدون آرایش و لاک ناخن باشند و آقایان با حداقل ریش و سبیل باشند.
 • دارو های مانند آسپرین به دلیل اینکه خون را رقیق می کنند، منجر به رقیق شدن خون در حین و بعد از عمل جراحی می شود. پس توصیه می شود اگر از این دسته دارو ها مصرف می کنید، از دو هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • به منظور پیشگیری از عوارض هایی که ممکن است بعد از جراحی بینی نیمه فانتزی رخ دهد، به میزان بیشتری مایعات و خوراکی های مغذی میل کنید.
 • یک روز قبل از جراحی بینی نیمه فانتزی باید حمام کنید، اما مراقب باشید که سرما نخورید.
 • به دلیل اینکه باید برای عمل جراحی بینی نیمه فانتزی ناشتا باشید، سعی کنید که شب قبل شام سبک میل کنید. تقریبا 8 ساعت قبل از عمل جراحی چیزی نخورید و ننوشید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

رعایت موارد زیر باعث تسریع روند بهبودی و افزایش دستیابی به نتیجه قابل قبول از جراحی بینی نیمه فانتزی خواهد شد.

 • دخانیات و مشروبات الکلی را به مدت 2 هفته مصرف نکنید.
 • داروهایی که بعد از جراحی بینی که به فرد تجویز میگردد باید در زمان مناسب و منظم مصرف شود.
 • تا چند وقت بعد از عمل از رفتن به مکان هایی که ممکن است به بینی شما ضربه بخورد خودداری کنید.
 • ورم بینی سه روز بعد از عمل امری طبیعی است. برای کاهش تورم بینی سعی کنید به مدت 24 ساعت در فاصله زمانی منظم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • نحوه ی خوابیدن بعد از جراحی بینی نیمه فانتری امر مهمی است. سعی کنید به صورت طاقباز استراحت کنید و دو بالش زیر سر خود قرار دهید. نحوه ی خوابیدن مناسب به کاهش تورم بینی کمک میکند.

بهترین سن برای جراحی بینی نیمه فانتزی

بهترین سن برای جراحی بینی نیمه فانتزی زمانی است که رشد فیزیکی بدن فرد کامل شده باشد. به عبارت دیگر جراحی بینی باید بعد از دوران بلوغ انجام شود. از آنجایی که سن بلوغ در خانم ها و آقایان متفاوت است، پزشکان حداقل سن را برای خانم ها 16 سالگی و برای آقایان 18 سالگی تعیین نموده اند. اگر در سنین پایین این عمل انجام شود ممکن است با افزایش سن و گذر زمان تغییراتی در فرم بینی به وجود بیاید و دیگر با بقیه اجزای صورت شما سازگار نباشد.

انواع روش های جراحی بینی نیمه فانتزی

همانطور که می‌دانید، جراحی بینی با دو روش عمل بینی باز و عمل بینی بسته انجام می‌شود. حال هر دوی این روش برای جراحی بینی نیمه فانتزی یا همان عمل بینی نیمه عروسکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی بینی باز

در این روش برش هایی بر روی ناحیه ی بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود و پوست بینی از استخوان جدا می شود. بعد از آن جراح می تواند تغییرات را روی بینی اعمال کند.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش برش ها از داخل سوراخ بینی ایجاد می شود و با دستگاهی مخصوص پوست بینی از ساختار بینی فاصله میگیرد. در این روش محدودیت دید وجود دارد، به همین خاطر بیشتر جراحان از این روش به عنوان انتخاب دوم استفاده می کنند.

کاندیدای مناسب برای عمل بینی نیمه فانتزی

در حقیقت تمامی افرادی که به جراحی بینی علاقمند هستند، می‌توانند از جراحی بینی با نتیجه نیمه فانتزی استفاده کنند. اما مناسب ترین کاندیدای این نوع جراحی، افرادی هستند که بینی استخوانی دارند زیرا پوست بینی آن ها نازک بوده و نتیجه نیمه فانتزی، دقیقا مورد انتظار فرد حاصل می‌شود.

مقالات مرتبط

جراحی بینی مردانه

امروزه زیبایی همانقدر که برای بانوان دارای اهمیت است، برای آقایان نیز مهم است. جراحی رینوپلاستی میان آقایان طرفداران زیادی را به خود...

بیشتر بخوانید
جراحی طبیعی بینی

جراحی بینی یگی از متداول ترین جراحی های زیبایی صورت بوده که خانم ها و آقایان از آن بهره برده و رضایت زیبایی را کسب می‌کنند. چندی پیش که...

بیشتر بخوانید
درمان شکستگی بینی

تاکنون برایتان پیش آمده که دچار شکستگی بینی شوید؟ حتی اگر این اتفاق برای شما رخ نداده باشد، قطعا می‌دانید که شکستگی بینی خود به خود برای...

بیشتر بخوانید

دیدگاه ها

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.