دکتر ناصری صدر / جراحی زیبایی پلک / آنچه که باید درباره جراحی بلفاروپلاستی بدانید!
10 ژوئن 2019

آنچه که باید درباره جراحی بلفاروپلاستی بدانید!

افتادگی پلک علاوه بر ظاهر نامناسب که به صورت می دهد باعث می شود که شخص دید محدودی داشته باشد و بینایی شخص را به خطر بیندازد. افتادگی پلک در زمان خردسالی می تواند باعث ایجاد تنبلی چشم شود. تنبلی چشم در صورت عدم درمان عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت. پس از اینکه مردم متوجه خطر افتادگی پلک شده اند درصدد ترمیم و عمل شده اند، لذا عمل جراحی افتادگی پلک از جمله شایع ترین عمل های دنیا به شمار می رود.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی (BLEF-uh-roe-plas-tee) یا جراحی زیبایی چشم نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، عضلات و چربی اضافی باشد. با افزایش سن، پلک ها کشیده شده و عضلات مربوط به آن ها نیز ضعیف می شوند. در نتیجه ممکن است چربی اضافی در بالا و پایین پلک های جمع شوند و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های بالایی و پف های زیر چشم شوند. این مشکل علاوه بر پیرتر نشان دادن افراد، افتادگی شدید پوست در اطراف چشم را به همراه دارد که می تواند باعث کاهش بینایی به ویژه قسمت های فوقانی و خارجی میدان دید شود. بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و باعث می شود چشمان جوان تر و زیباتر و بهتر به نظر برسند.

در این مقاله قصد داریم به طور کلی درباره این روش و مزایا و خطراتی که که دارد صحبت کنیم.

بلفاروپلاستی

 

اطلاعات کلی از جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی افتادگی پلک یک روش جراحی است که از لحاظ پزشکی ضروری نیست و فقط برای بهبود ظاهر شما انجام می شود.
متأسفانه پلک های بالایی و گاهی اوقات پلک های پایینی ممکن است به دلیل پیری و افزایش سن دچار چروک یا افتادگی شوند. ابروهای شما نیز ممکن است به همین دلیل دچار افتادگی شود که در چنین شرایطی جراحی پلک پایین و بالا پیشنهاد می شود.
پوست پلک ها به حالت ارتجاعی درمی آیند، عضلات تضعیف می شوند و قسمت های دارای چربی آنقدر برجسته تر می شوند که گویی دچار ورم و برآمدگی هستند. این حالت ممکن است به دلایل ژنتیکی و ارثی در خانواده شما رخ دهد.
از لحاظ زیبایی، چنین شرایطی ممکن است از جذابیت چشمگیر چهره شما کاسته و باعث ایجاد ظاهری خسته یا پیرتر در شما شود.

بلفاروپلاستی توسط دکتر مسعود ناصری صدر
بلفاروپلاستی توسط دکتر مسعود ناصری صدر

 

چرا عمل بلفاروپلاستی انجام می شود؟

اگر افتادگی پلک ها باعث شود چشم ها کاملاً باز نشوند و یا پلک های پایین به پایین کشیده نشوند، عمل بلفاروپلاستی پیشنهاد می گردد. برداشتن بافت اضافی از پلک های بالایی می تواند بینایی را بهبود بخشد.

در صورت مشکلات زیر، بلفاروپلاستی پیشنهاد می گردد :

 • افتادگی یا پفی پلک های بالایی
 • پوست اضافی پلک های فوقانی (در بینایی محیط ممکن است اختلال ایجاد کنند.)
 • پوست اضافی در پلک های پایین
 • پف زیر چشم

چه آمادگی هایی قبل از عمل بلفاروپلاستی باید صورت گیرد؟

قبل از جراحی بلفاروپلاستی، ابتدا باید به یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم (چشم پزشک) و یا یک جراح پلاستیک متخصص در جراحی های چشم (جراح چشم) برای موارد زیر مراجعه نمایید :

سابقه پزشکی و بیماری

جراح در مورد جراحی های قبلی و شرایط گذشته و یا فعلی چشم ها مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت سواالاتی را مطرح خواهد کرد. پزشک همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و داروها سوال خواهد کرد.

انتظارات افراد از نتیجه عمل بلفاروپلاستی

بحث صادقانه در مورد امیدها و انگیزه برای جراحی زیبایی چشم، فراهم آوردن زمینه ای برای نتیجه رضایت بخش کمک می کند. جراح با فرد درباره اینکه آیا احتمال دارد این روش برای شما مناسب باشد یا نه، صحبت خواهد کرد.

معاینه بدنی

جراح یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک و اندازه گیری قسمت های پلک شما باشد.

معاینه بینایی چشم

چشم پزشک، چشم های فرد را معاینه کرده و بینایی آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. تعیین این موارد برای پوشش بیمه ضروری است.

تصویربرداری از پلک ها

از زوایای مختلف چشم ها عکس گرفته می شود. این عکس ها به برنامه ریزی جراحی، ارزیابی اثرات فوری و طولانی مدت آن و پوشش بیمه کمک می کنند.

منع استفاده برخی از داروها

مصرف وارفارین، آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، ناپروکسن (ناپروسین) و دیگر داروها یا مکمل های گیاهی مرتبط با افزایش خونریزی باید متوقف شوند. از پزشک باید پرسید که چه مدت قبل از جراحی، نیاز به قطع مصرف این داروها می باشد. فقط داروهای مورد تایید جراح را باید مصرف نمود.

منع استعمال دخانیات

سیگار را چند هفته قبل از جراحی باید ترک کرد. زیر ا سیگار کشیدن می تواند توانایی بهبودی بعد از جراحی را کاهش دهد.

جراحی افتادگی پلک توسط چه جراحانی قابل انجام می باشد؟

جراحان مختلفی می توانند بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک را انجام دهند. اغلب چشم پزشکان و جراحان چشم (متخصص جراحی چشم پزشکی)، جراحان پلاستیک، جراحان دهان و فک و متخصصین گوش و حلق و بینی این عمل زیبایی را انجام می دهند.

در جراحی افتادگی پلک چه اتفاقی می افتد؟

اگر فردی قرار است عمل بلفاروپلاستی را بر روی پلک های بالا و پایین خود انجام دهد، جراح معمولا جراحی را از پلک های بالایی شروع می کند. او در پلک اضافی را در امتداد چین پلک می برد و مقداری از پوست، عضله و چربی را از بین می برد و سپس بریدگی را می بندد.

در پلک پایینی، جراح برشی را درست در زیر مژه ها و در چین طبیعی چشم یا داخل پلک پایینی ایجاد می کند. او چربی های اضافی، عضلات و افتادگی پوست را برداشته و قسمت بریده شده را می بندد.

در حین جراحی، برش ها در شکاف های طبیعی پلک، در شکاف پلک بالا یا پشت پلک پایین ایجاد می شوند. به این ترتیب، برش ها پس از بهبودی عملا غیر قابل تشخیص هستند.

در حالی که در حین بلفاروپلاستی دراز کشیده اید، جراح شما علامت های دقیقی را برای تعیین محل برداشتن لایه های پوست و چربی مشخص می کند. برخی از عضلات نیز ممکن است حذف شوند.

این بافت ها به وسیله ابزارهای جراحی مانند اسکالپل، قیچی های جراحی، دستگاه های برش با فرکانس رادیویی و گاهی لیزرهای برش دهنده برداشته می شوند سپس به دقت به نواحی مورد نظر بخیه زده می شود به طوری که ظاهر ابروها و پلک ها اصلاح شوند.
در طی این جراحی، جراح شما تصمیم می گیرد که چقدر پوست، عضلات و یا چربی برادارد، که معمولا براساس ارزیابی قبل از عمل و با توجه به عواملی مانند ساختار عضلانی چهره شما، ساختار استخوانی و تقارن ابروها مشخص می شود.

بیماران مبتلا به خشکی چشم اغلب نیاز به حذف بافت کمتری برای جلوگیری از قرار گرفتن بیشتر چشم در هوا دارند چرا که می تواند علائم آنها را بدتر کند.

برای بهبود پس از بلفاروپلاستی چه کارهایی باید انجام شود؟

پس از جراحی افتادگی پلک، پماد آنتی بیوتیکی موضعی اعمال خواهد شد.

 • در روز اول، هر ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه کمپرس یخ بر روی چشمانتان قرار دهید. یخ می تواند تورم را کاهش دهد و کبودی را به حداقل برساند. در روز دوم، کمپرس یخ را هر چند ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشمانتان قرار دهید.
 • پس از 48 ساعت، کمپرس گرم باید به منظور ترمیم زودتر استفاده شود.
 • در صورت لزوم، پزشک برای شما داروهای تسکین دهنده درد تجویز خواهد کرد ولی اکثر مردم نیاز به داروهای ضد درد ندارند.
 • انتظار درد خفیف را در دوره بهبودی داشته باشید. اما اگر درد شدید شد یا تغییراتی در بینایی رخ داد، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.
 • در دوران بهبودی، ناحیه چشم شما به خصوص در چند روز اول کبود و متورم خواهد شد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبودی کامل شود بنابراین در این مدت نباید آرایش چشم انجام دهید.
 • لنزهای تماسی را زمانی که تورم پلک به اندازه کافی برطرف شد می توانید مجددا استفاده کنید اما اگر از عینک استفاده می کنید، می توانید آنها را با دقت و در هر زمان پس از عمل قرار دهید.
 • اغلب نخ هایی که برای روش شما مورد استفاده قرار می گیرند، به مدت چهار تا هفت روز پس از جراحی خودشان جذب خواهند شد و نیازی به کشیدن آنها نیست. اما اگر استفاده از نخ های غیرجذبی استفاده شود، جراح شما آنها را حدود یک هفته بعد از عمل برخواهد داشت.
  اکثر افرادی که تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی قرار می گیرند، رضایت بالایی دارند و ظاهر آنها تا حد زیادی بهبود می یابد. همچنین افرادی که بینایی آنها به دلیل افتادگی و چربی های بیش از حد پلک دچار مشکل شده است، اغلب پس از جراحی بهبود می یابند.
بلفاروپلاستی توسط دکتر مسعود ناصری صدر
بلفاروپلاستی توسط دکتر مسعود ناصری صدر

 

جراحی زیبایی چشم، چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

خطرات احتمالی جراحی پلک عبارتند از :

 • عفونت و خونریزی
 • خشکی و تحریک چشم ها
 • مشکل بسته شدن چشم ها و دیگر مشکلات پلک ها
 • جای اسکار
 • پلک های پف کرده و بی حس
 • درد یا ناراحتی
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به پیگیری جراحی
 • تاری دید به طور موقت یا به ندرت
 • کاهش بینایی
 • خطرات مرتبط با جراحی نظیر واکنش به بیهوشی و لخته شدن خون

 

هزینه های جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل جراحی پلک بسته به عوامل مختلفی دارد که عبارتند از :

 • منطقه و شهر
 • جراح
 • تخصص جراح
 • مرکز انجام جراحی
 • میزان عمل جراحی پلک

نتیجه گیری

پلک ها از حساس ترین نقاط صورت هستند و ممکن است به دلایل ارثی یا پیری به تدریج دچار افتادگی شوند و ظاهری خسته و پیر در افراد ایجاد کنند. در چنین شرایطی جراحی بلفاروپلاستی تحت نظر متخصص واجد شرایط توصیه می شود. در این مقاله سعی کردیم این جراحی را از زوایای مختلف برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم.

مقالات مرتبط

دوره نقاهت جراحی پلک

جراحی پلک اگرچه مربوط به ناحیه حساس اطراف چشم می شود اما برعکس جایگاه بسیار حساس، به سرعت بهبود یافته و دوران نقاهت اندکی دارد. در ادامه...

بیشتر بخوانید

دیدگاه ها

1 دیدگاه
 1. محمو

  سلام من ازمادرزادی افتادگی پلک دارم.۳۲سالمه.موقعی که۶سالم بوده سه بار جراحی شده تا پلک را بالا بکشن و بهتربشه..الان بهتره ولی بازم حالت تنبلی داره و خودم باید سعی کنم باز نگه دارمش.مزاحمتون شدم راهی داره که جفت چشمهام اندازش یکی بشه و درست بشه؟؟اعتماد بنفسم صفرشده.رو در رو باکسی نمیتونم صحبت کنم

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.