دکتر ناصری صدر / مراقبت های بعد از عمل / علت کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی

06 ژانویه 2020

علت کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی

امتیاز دهید

کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی یکی از مسائلی است که برخی از خانم ها و یا آقایان بعد از این نوع جراحی را با چالش رو به رو می‌کند. بسیاری از کاندیدای جراحی بینی اطلاع ندارند که کیپ بودن بینی بعد از عمل به چه دلیل می‌باشد و یا چه عاملی بر روی بروز این مسئله تاثیر گذار است؟ در مواردی دیده شده که فرد بعد از عمل بسیار نگران این موضوع می‌شود و گاهی میزان کیپ بودن به قدری است که شخص تصور دارد که راه بینی وی بعد از جراحی بسته شده است. در این مقاله در ارتباط با این مشکل اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا در صورت مواجهه با آن، بتوانید سریعا آن را برطرف سازید.

کیپ بودن بینی بعد از جراحی در فصل زمستان بیشتر است یا فصل بهار؟

در فصل زمستان وقتی هوا به شدت سرد و سوزناک است و بخار نفس ها نمایان می شود، بینی قرمز و ملتهب شده و مدام آبریزش دارد و با یک سرماخوردگی نیز تکمیل می گردد و سوراخ های بینی  به کور ترین قسمت بدن بدل می شود و گلویی همچون کویر دارید، این تصویر سازی ها برای این است که کیپ شدن بینی فقط برای بعد از عمل جراحی و واکنش های دارویی نیست، حتی در سرمای فصل زمستان هم می توان آن را احساس کرد. این عارضه هم مانند دیگر بیماری ها دلائل خاص خودش را دارد که در ادامه به دلایل کیپ بودن بینی بعد از عمل بینی می پردازیم.

انسداد بینی بعد از عمل جراحی بینی

حتما همه با این مفهوم آشنا هستند که کیپ بودن بینی چیست اما در این جا به طور علمی و دقیق آن را واکاوی می کنیم.

گاهی عمل جراحی بینی انجام داده اید و به نتیجه مطلوبی هم نیز دست یافته اید اما فقط یک مشکلی وجود دارد آن هم انسداد سوراخ بینی تان است که می تواند علل زیادی داشته باشد، یکی از آن علت ها واکنش آلرژی زا به دارو ها و لوازم جراحی است و اگر درمان نشود به مرور زمان وضعیت حاد می شود و به اختلالات تنفسی می انجامد. جراحی بینی بسیار عمل حساسی بوده و توصیه می‌شود که برای انجام آن به بهترین جراح در شهر خود مراجعه کنید. جراحی بینی در مشهد توسط دکتر مسعود ناصری صدر به طور حرفه ای قابل انجام است.

نمونه کار جراحی بینی مردانه

کیپ بودن بینی به چه معناست؟                                                                      

انسداد بینی در صورت کیپ شدن معابر تنفسی بینی رخ می دهد، به  هر گونه اختلال به تنفس بینی انسداد بینی گفته می شود.  که ممکن است ناشی از آبریزش بینی باشد یا می تواند علت های دیگری داشته باشد.

علائم کیپ بودن بینی بعد از عمل جراحی

 • ترشح سبز یا زرد از بینی
 • اختلال در تنفس
 • تنفس از راه دهان
 • صدای خر خر در خواب
 • سردرد سینوس
 • درجه حرارت بالا (تب)
 • درد دندان
 • کاهش حس بویایی
 • بوی بد دهان
 • تغییر در تن صدا
 • انحراف دیواره بینی
 • فروپاشی دریچه بینی
 • درد و حساسیت به دور گونه ها، چشم ها یا پیشانی.
 • هیپرتروفی توربین و پولیپوز بینی باعث ایجاد انسداد در بینی می شود..
 • از بین آنها انحراف سپتوم عامل اصلی آن محسوب می شود که بیش از نیمی از افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اند به این مشکل دچار می شوند.

عوامل دیگری که باعث انسداد بینی می شوند!

 • سرماخوردگی: ابریزش بینی در اثر سرماخوردگی می تواند انسداد موقتی بینی ایجاد کند.
 • عفونت سینوس ها یا آدنوئیدها: سینوس ها در اثر بیماری و عفونت با مخاط ترکیب می شود و به بینی می ریزد که منجر انسداد بینی می شود و بیماری به صورت سینوزیت شکل می گیرد.
 • آدنوئیدها، بافتی است که در قسمت پشت بینی وجود دارد (نازوفارنکس)، می تواند منجر به تولید مشابهی از مخاط آلوده شود.
 • در آدنوئیدهای بزرگ: هنگامی که بافت در قسمت پشت بینی در کودکان بزرگ شده است. انسداد بینی هم می تواند ایجاد شود.
 • رینیت آلرژیک: یک واکنش آلرژیک هم می تواند باعث کیپ شدن بینی شود.
 • رینیت غیر آلرژیک: واکنش های غیر آلرژیک مانند: دود، آلودگی هوا و ذرات ریز باعث گرفتگی بینی می شود.
 • توربین های بزرگ و متورم: استخوان های موجود در داخل بینی به دلیل آلرژی یا عفونت ممکن است بزرگ یا متورم شود و در نهایت انسداد بینی رخ می دهد.
 • پولیپ بینی: بافتی است که در بینی رشد می کند و در سیستم تنفسی اختلال ایجاد می کند وتنها راه درمانی آن هم عمل جراحی است. دکتر مسعود ناصری صدر نیز به جراحی پولیپ بینی در مشهد می‌پردازند که انتظارات مردم را به بهترین شکل برطرف کرده اند.
 • فرو کردن یک جسم خارجی در بینی : بیشتر در كودكان خردسال دیده می شود که با قرار دادن یك شی در بینی  خود مانند بادام زمینی یا مهره، باعث انسداد بینی می شوند.
 • کیست بینی یا تومورهای بینی: به ندرت اتفاق می افتد که انسداد ناشی از تومورهای خوش خیم ، بدخیم یا کیست باشد.
 • تنگی دیافراگم پیرفیک: یک نوع بیماری مادر زادی است که بیمار از بدو تولد با آن رو به رو است . تنگی دیافراگم پیریری حالتی است که استخوان بینی باریک است و مانع تنفس بینی می شود.
 • انحراف بینی : طرف راست و چپ بینی توسط دیواری از استخوان و غضروف به نام سپتوم بینی جدا می شود. در بعضی مواقع ، سپتوم می تواند انحراف پیدا کند و باعث انسداد در آن سمت شود. این ناهنجاری می تواند در بدو تولد یا در نتیجه ابتلا به  تروما در طول زندگی رخ دهد.

درمان کیپ بودن بینی پس از جراحی

سپتوپلاستی یک عمل جراحی موثر برای اصلاح انحراف سپتوم است. برای ناهنجاری های سپتونازال، اغلب سپتورینوپلاستی انجام می شود که هدف از آن اصلاح وضعیت عملکردی و ناهنجاری های خارجی بینی ، مانند انسداد یا گرفتگی بینی است.

روش هاي مختلفي از جمله پيوند پراكنش ، پيوندهاي ضربان دار و بخيه هاي شعله دار براي حمايت از ناحيه دريچه بيني و جلوگيري از انسداد بيني مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا انسداد بینی بعد از عمل جراحی دائمی است؟

خیر انسداد بینی بعد از عمل جراحی دائمی نیست و به طور موقت رخ می دهد و یکی از عوارض عمل جراحی بینی به شمار می رود.

چه مدت زمان طول می کشد تا انسداد بینی بعد از جراحی رفع شود؟

 اگر پس از برداشتن پانسمان ، هم چنان احساس کیپ بودن بینی دارید، هم چنین بند های بینی متورمی دارید. به مدت 2 هفته زمان لازم دارد تا  کیپ بودن بینی برطرف شودو به حالت عادی  برگردد. و در این حالت مجبور هستیم از راه دهان تنفس کنید و کمی آزار دهنده است اما به طور موقتی است و بر طرف می شود.

نتیجه گیری

با مشاهده هر گونه علائم انسداد بینی سریعاٌ به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه کنید تا تشخیص صورت بگیرد و درمان آغاز شود. درمان از طریق جراحی روند بهبودی را سریع تر می کند و زودتر از چنین وضعیتی خارج می شوید.

 

 

 

مقالات مرتبط

مسافرت بعد از عمل بینی مجاز است؟

مسافرت بعد از عمل بینی مجاز است؟

امروزه برای تمامی افرادی که عمل بینی خود را به تازگی انجام داده‌اند در خصوص مسافرت بعد از عمل بینی سؤالات بسیار زیادی می‌پرسند. مسافرت رفتن با کدام وسیله نقلیه ممنوع است و نباید با آن مشافرت انجام داد؟بعد از آن که شما این جراحی زیبایی را انجام دادید، به مدت یک هفته بر...

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی عوارض کوچک و بزرگی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی، کبودی و تورم ایجاد می شود. این عوارض کوتاه مدت می باشد و بعد از گذشت مدتی از بین می رود، رعایت برخی از دستورات لازم و مراقبت های بعد از جراحی بینی که پزشک به شما ارائه می دهد بسیار ضروری می...

آلرژی و جراحی بینی در خانم ها و آقایان

آلرژی و جراحی بینی در خانم ها و آقایان

آلرژی در اصطلاح واکنش بدن نسبت به یک عامل حساسیت زا می باشد. آلرژی در هر فرد متفاوت می باشد. ممکن است فردی به گرده افشانی فصل بهار حساسیت داشته باشد یا در مقابل افرادی هستند که با مصرف مواد غذایی خاصی نظیر ادویه جات، بادام زمینی، گردو و... دچار واکنش های حساسیتی می...

دیدگاه ها

14 دیدگاه ها
 1. تارا

  سلام اقای دکتر من سه روز که بینیمو عمل کردین بینیم از داخل باد کرده کیپ شده.سینوسام درد داره وسر درد هم هستم .این علایم برطرف میشه ؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناصری صدر

   سلام بله عادی هستند، مشکلی نیست

   پاسخ
 2. زهرا

  سلام اقای دکتر،من سه ماهه بینیمو عمل کردم به روش بسته،و تنگیه نفس دارم ،وازبینی نمیتونم کامل نفس بکشم
  وبه بوها کاملا حساس شدم وقبل عمل این حساسیت هارو نداشتم،این علائم ب مرور زمان خوب میشه یا دائمیه؟؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام، بله خوب میشه

   پاسخ
   • Elina

    سلام اقای دکتر، من 1سال و ۲ ماه شده که عمل کردم بینی سمت چپم از همون اول کیپ بود تا الان ب زور نفس میکشم همش ابریزش داره خیلی غلیظه قبل از عمل اینجوری نبود هر بار میرم پیش دکترخودم میگه هیچی نیست الرژی داری هربار قطره و قرص داد خوب نشدم دیگ خوب نمیشه؟؟

    پاسخ
    • دکتر مسعود ناصری صدر

     سلام
     لطفا باید ویزیت شوید.

     پاسخ
 3. قربانی

  سلام إقای دکتر بنده سینوزیت مزمن دارم در سال 89 عمل اندوسکپی انجام دادم بسیار رضایت بخش بود و مشکلی نداشتم ولی مجدد حدود یکسال است که علائم عود مجدد دارم و به تازگی بسیار شدید شده آیا شمل عمل مجدد آندوسکوپی رو توصیه میکنید و خودتون انجام میدهید؟ با تشکر

  پاسخ
 4. قربانی

  سلام إقای دکتر بنده سینوزیت مزمن دارم در سال 89 عمل اندوسکپی انجام دادم بسیار رضایت بخش بود و مشکلی نداشتم ولی مجدد حدود یکسال است که علائم عود مجدد دارم و به تازگی بسیار شدید شده آیا شما عمل مجدد آندوسکوپی رو توصیه میکنید و خودتون انجام میدهید؟ با تشکر

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام
   بايد ويزيت بشین و در صورت نياز سي تي بگيرن که خودم انجام ميدم.

   پاسخ
 5. الهه جعفری

  سلام اقای دکتر من حدود ده ماه پیش بینیمو عمل کردم سمت راستی ازهمون اولش کیپ بود بصورتیکه فقط یه روزنه کوچک واسه ورودو خروج هوا حس میکنم احساس میکنم فضای داخل بینی با یه زائده ای مثل گوشت اضافه پر شده هربار به دکترم گفتم گفتن الرژیه اسپری رینومکسان دادن استفاده کردم فایده نداشت اینبار قرص تلفست و اسپری فلازون نوشتن که بمدت ۶ ماه استفاده کنم یکماهه استفاده میکنم تغییری احساس نکردم .میخواستم بپرسم این داروها تاثیری داره یانه؟چون هزینه قرص بالاست اگه تاثیری نداره ادامه ندم

  پاسخ
 6. اسیه

  من سه هفتس که عنل کردم و بینیم ورم داره، نمیتونم راحت نفس بکشم
  فقط وقتی که قطره بینی نفازولین مصرف کنم صد در صد تنفسم راحته این موضوع برطرف میشه یا من همیشه باید از قطره بینی استفاده کنم؟؟؟

  پاسخ
 7. علی فاطمی پور

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه مدت نسبتا زیادیه که هربار یک قسمت از راه بینیم میگیره یعنی جریان هوا توی یکی از راه های بینیم کمتر از اون یکیه و هر طرف که سرم رو روی پشتی میزارم اون قسمت از بینیم میگیره و با طرف دیگه میتونم نفس بکشم تمام طول سال همینطور هستم و چند سالی این شکلیم سرما خوردگی هم ندارم وقتی ضد احتقان اسپری بینی اکسی نوز رو مصرف می کنم بهتر میشم اما بعدش احساس بدی دارم میخام بدونم مشکلم چیه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون❤

  پاسخ
 8. ندا نجفی

  سلام دکتر
  من یک ماهه بینیمو عمل کردم سمت چپ بینیم دائما گرفته و روز ب روز داره بدتر میشه تنگی نفس میگیرم شبا و نمیتونم بخوابم دکتر خودم میگه بخاطر ورمه ولی مگه ورم نباید بهتر بشه هر روز سمت چپ بینی من هر روز داره بدتر میشه درست میشه بینیم؟یا مشکل داره

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام باید حضوری مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *