دکتر ناصری صدر / مراقبت های بعد از عمل / علت کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی

02 سپتامبر 2023

علت کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی

5/5 - (1 امتیاز)

کیپ بودن بینی بعد از جراحی بینی یکی از مسائلی است که برخی از خانم ها و یا آقایان بعد از این نوع جراحی را با چالش رو به رو می‌کند. بسیاری از کاندیدای جراحی بینی اطلاع ندارند که کیپ بودن بینی بعد از عمل به چه دلیل می‌باشد و یا چه عاملی بر روی بروز این مسئله تاثیر گذار است؟ در مواردی دیده شده که فرد بعد از عمل بسیار نگران این موضوع می‌شود و گاهی میزان کیپ بودن به قدری است که شخص تصور دارد که راه بینی وی بعد از جراحی بسته شده است. در این مقاله در ارتباط با این مشکل اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا در صورت مواجهه با آن، بتوانید سریعا آن را برطرف سازید. بسیاری از افراد از همان ابتدا نگران این گرفتگی ها شده و برای رفع آن دچار اضطراب و مراجعه های پی در پی به جراح بینی خود هستند. با خواندن این مقاله می‌توانید تمامی مشکلات این چنینی را رفع کنید.

کیپ بودن بینی بعد از جراحی در فصل زمستان بیشتر است یا فصل بهار؟

در فصل زمستان وقتی هوا به شدت سرد و سوزناک است و بخار نفس ها نمایان می شود، بینی قرمز و ملتهب شده و مدام آبریزش دارد و با یک سرماخوردگی نیز تکمیل می گردد و سوراخ های بینی  به کور ترین قسمت بدن بدل می شود و گلویی همچون کویر دارید، این تصویر سازی ها برای این است که کیپ شدن بینی فقط برای بعد از عمل جراحی و واکنش های دارویی نیست، حتی در سرمای فصل زمستان هم می توان آن را احساس کرد. این عارضه هم مانند دیگر بیماری ها دلائل خاص خودش را دارد که در ادامه به دلایل کیپ بودن بینی بعد از عمل بینی می پردازیم.

انسداد بینی بعد از عمل جراحی بینی

حتما همه با این مفهوم آشنا هستند که کیپ بودن بینی چیست اما در این جا به طور علمی و دقیق آن را واکاوی می کنیم.

گاهی عمل جراحی بینی انجام داده اید و به نتیجه مطلوبی هم نیز دست یافته اید اما فقط یک مشکلی وجود دارد آن هم انسداد سوراخ بینی تان است که می تواند علل زیادی داشته باشد، یکی از آن علت ها واکنش آلرژی زا به دارو ها و لوازم جراحی است و اگر درمان نشود به مرور زمان وضعیت حاد می شود و به اختلالات تنفسی می انجامد. جراحی بینی بسیار عمل حساسی بوده و توصیه می‌شود که برای انجام آن به بهترین جراح در شهر خود مراجعه کنید. جراحی بینی در مشهد توسط دکتر مسعود ناصری صدر به طور حرفه ای قابل انجام است.

نمونه کار جراحی بینی مردانه

کیپ بودن بینی به چه معناست؟                                                                      

انسداد بینی در صورت کیپ شدن معابر تنفسی بینی رخ می دهد، به  هر گونه اختلال به تنفس بینی انسداد بینی گفته می شود که ممکن است ناشی از آبریزش بینی باشد یا می تواند علت های دیگری داشته باشد. گرفتگی بعد از جراحی بینی یک عارضه بسیار شایع است که بعضی افراد پس از انجام عمل جراحی بینی تجربه می کنند. این عارضه ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد و می‌تواند شامل احساس سنگینی، تورم، درد، خونریزی، احساس خشکی و سوزش در ناحیه بینی باشد. این علائم معمولاً در روزهای اولیه بعد از جراحی رخ می دهند و با گذر زمان تدریجاً بهبود می یابند.

علائم کیپ بودن بینی بعد از عمل جراحی

 • ترشح سبز یا زرد از بینی
 • اختلال در تنفس
 • تنفس از راه دهان
 • صدای خر خر در خواب
 • سردرد سینوس
 • درجه حرارت بالا (تب)
 • درد دندان
 • کاهش حس بویایی
 • بوی بد دهان
 • تغییر در تن صدا
 • انحراف دیواره بینی
 • فروپاشی دریچه بینی
 • درد و حساسیت به دور گونه ها، چشم ها یا پیشانی.
 • هیپرتروفی توربین و پولیپوز بینی باعث ایجاد انسداد در بینی می شود..
 • از بین آنها انحراف سپتوم عامل اصلی آن محسوب می شود که بیش از نیمی از افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اند به این مشکل دچار می شوند.

عوامل دیگری که باعث انسداد بینی می شوند!

 • سرماخوردگی: ابریزش بینی در اثر سرماخوردگی می تواند انسداد موقتی بینی ایجاد کند.
 • عفونت سینوس ها یا آدنوئیدها: سینوس ها در اثر بیماری و عفونت با مخاط ترکیب می شود و به بینی می ریزد که منجر انسداد بینی می شود و بیماری به صورت سینوزیت شکل می گیرد.
 • آدنوئیدها، بافتی است که در قسمت پشت بینی وجود دارد (نازوفارنکس)، می تواند منجر به تولید مشابهی از مخاط آلوده شود.
 • در آدنوئیدهای بزرگ: هنگامی که بافت در قسمت پشت بینی در کودکان بزرگ شده است. انسداد بینی هم می تواند ایجاد شود.
 • رینیت آلرژیک: یک واکنش آلرژیک هم می تواند باعث کیپ شدن بینی شود.
 • رینیت غیر آلرژیک: واکنش های غیر آلرژیک مانند: دود، آلودگی هوا و ذرات ریز باعث گرفتگی بینی می شود.
 • توربین های بزرگ و متورم: استخوان های موجود در داخل بینی به دلیل آلرژی یا عفونت ممکن است بزرگ یا متورم شود و در نهایت انسداد بینی رخ می دهد.
 • پولیپ بینی: بافتی است که در بینی رشد می کند و در سیستم تنفسی اختلال ایجاد می کند وتنها راه درمانی آن هم عمل جراحی است. دکتر مسعود ناصری صدر نیز به جراحی پولیپ بینی در مشهد می‌پردازند که انتظارات مردم را به بهترین شکل برطرف کرده اند.
 • فرو کردن یک جسم خارجی در بینی : بیشتر در كودكان خردسال دیده می شود که با قرار دادن یك شی در بینی  خود مانند بادام زمینی یا مهره، باعث انسداد بینی می شوند.
 • کیست بینی یا تومورهای بینی: به ندرت اتفاق می افتد که انسداد ناشی از تومورهای خوش خیم ، بدخیم یا کیست باشد.
 • تنگی دیافراگم پیرفیک: یک نوع بیماری مادر زادی است که بیمار از بدو تولد با آن رو به رو است . تنگی دیافراگم پیریری حالتی است که استخوان بینی باریک است و مانع تنفس بینی می شود.
 • انحراف بینی : طرف راست و چپ بینی توسط دیواری از استخوان و غضروف به نام سپتوم بینی جدا می شود. در بعضی مواقع ، سپتوم می تواند انحراف پیدا کند و باعث انسداد در آن سمت شود. این ناهنجاری می تواند در بدو تولد یا در نتیجه ابتلا به  تروما در طول زندگی رخ دهد.

درمان کیپ بودن بینی پس از جراحی

سپتوپلاستی یک عمل جراحی موثر برای اصلاح انحراف سپتوم است. برای ناهنجاری های سپتونازال، اغلب سپتورینوپلاستی انجام می شود که هدف از آن اصلاح وضعیت عملکردی و ناهنجاری های خارجی بینی ، مانند انسداد یا گرفتگی بینی است.

روش هاي مختلفي از جمله پيوند پراكنش ، پيوندهاي ضربان دار و بخيه هاي شعله دار براي حمايت از ناحيه دريچه بيني و جلوگيري از انسداد بيني مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه گرفتگی بینی بعد از جراحی را خودمان رفع کنیم؟

یکی از نگرانی های افراد بعد از جراحی بینی مشکلات تنفسی بدلیل انسداد بینی بعد از جراحی است، این افراد تصور می کنند که دیگر هرگز قادر نخواهند بود به راحتی نفس بکشند در صورتی که این یک تصور اشتباه است و مشکل گرفتگی و تنفسی بینی با گذشت زمان از بین می رود. ممکن است در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی بیماران احساس گرفتگی بینی داشته باشند که علت این گرفتگی تورمات ایجاد شده در داخل و خارج بینی می‌باشد. به هیچ عنوان نگران انسداد و گرفتگی بینی نباشید زیرا بطور کلی در مدت کمتر از یک ماه تمامی این مشکلات برطرف می شود.

 • قرار دادن یخ روی ناحیه بینی به مدت 5 دقیقه در هر مرتبه، به تدریج تورم بینی و اطراف را کاهش می دهد. اما توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید زیرا ظرافت پوست سبب می‌شود تا یخ به آن بچسبد و زخم ایجاد کند. آن را با یک دستمال نازک یا حوله پنبه ای پیچیده و سپس روی بینی قرار دهید و یا از پک های منجمد یخ موجود در داروخانه ها استفاده کنید.
 • پزشک شما ممکن است داروهایی مثل ضد التهابی ها یا مسکن ها را تجویز کند تا تورم و درد را کاهش دهد. به دقت دستورات پزشک خود را دنبال کنید و مصرف داروها را به درستی انجام دهید.
 • در طول هفته های اول پس از جراحی، به بدن و بینی خود استراحت کافی بدهید. فعالیت های سنگین، خم شدن و جابجایی شدید بدن را محدود کنید.
 • در طول خواب یا استراحت، سعی کنید سر خود را بالا بگیرید. این کار می تواند به جریان خون بهتر در ناحیه بینی کمک کند و انسداد را کاهش دهد.
 • داشتن استراحت کافی بعد از جراحی بینی کمک شایانی در رفع گرفتگی و کیپ بودن بینی می کند. سرتان را در زمان خواب بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
 • به تمامی دستورالعمل های جراح عمل کنید و بطور کامل پیروی نمایید این دستورالعمل ها می تواند شامل مصرف مرتب داروهای تجویزی و شستشوی بینی و استفاده از مرطوب کننده باشد.

رعایت تمامی موارد فوق می تواند به کنترل و کاهش مشکلات تنفسی و انسداد آن کمک شایانی کند. زمانی که مقداری از تورم بینی کاسته شود و گرفتگی وجود نداشته باشد، شما می‌توانید به راحتی از سوراخ های بینی خود با دهان بسته نفس بکشید. در صورتی که با گذشت زمان و رعایت موارد فوق مشکل گرفتگی بینی شما برطرف نشد جراح خود را مطلع سازید تا به منظور برطرف کردن مشکل روش مناسبی را برای شما بکار گیرد.

آیا انسداد بینی بعد از عمل جراحی دائمی است؟

خیر انسداد بینی بعد از عمل جراحی دائمی نیست و به طور موقت رخ می دهد و یکی از عوارض عمل جراحی بینی به شمار می‌رود.

با گرفتگی بینی بعد از عمل چطور بخوابم؟

خوابیدن در افرادی که بینی خود را عمل کرده اند و دچار گرفتگی و کیپ بودن آن هستند، تا حدودی متفاوت از افراد عادی است که در ادامه به برخی مدل ها اشاره خواهیم داشت. بهترین حالت برای خوابیدن پس از رینوپلاستی، در حالت خوابیدن بر روی پشت بدن است. این حالت به جریان خون بهتر در ناحیه بینی کمک می کند و از فشار زیاد بر روی بینی جلوگیری می کند. قبل از خواب، سر خود را با استفاده از بالشتی اضافی بالا ببرید.

چه مدت زمان طول می کشد تا انسداد بینی بعد از جراحی رفع شود؟

 اگر پس از برداشتن پانسمان ، هم چنان احساس کیپ بودن بینی دارید، هم چنین بند های بینی متورمی دارید. به مدت 2 هفته زمان لازم دارد تا  کیپ بودن بینی برطرف شود و به حالت عادی برگردد. در این حالت مجبور هستیم از راه دهان تنفس کنید و کمی آزار دهنده است اما به طور موقتی است و بر طرف می شود.

زمان لازم برای بهبود گرفتگی پس از جراحی بینی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع جراحی، تکنیک های استفاده شده، پیشینه پزشکی شما، تراز توانایی بهبودی بدن شما و مراقبت های پس از جراحی که هر یک اثرگذاری مخصوص به خود را دارند. به طور کلی، گرفتگی بینی پس از جراحی بینی در طی چند هفته اول بهبود می‌یابد، اما کامل شدن فرآیند بهبودی ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

در روزهای اولیه پس از جراحی بینی، ممکن است تورم و گرفتگی شدید باشد. این علائم معمولاً در طول 1 الی 2 هفته اول بهبود می‌یابند. در طول این دوره، توصیه می‌شود که به مراقبت های پس از جراحی، مصرف داروها و دستورات پزشک خود پایبند باشید. در هفته ها و ماه های بعدی، گرفتگی بینی بسیار کمتر شده و همه چیز رو به بهبودی می‌رود. برای دستیابی به نتیجه نهایی، ممکن است 6 الی 12 ماه یا بیشتر طول بکشد. لازم به ذکر است که جراحی برای هر فرد متفاوت است و زمان دقیق بهبودی نیز به همین ترتیب برای هر فردی متفاوت خواهد بود.

نتیجه گیری

با مشاهده هر گونه علائم انسداد بینی سریعاٌ به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه کنید تا تشخیص صورت بگیرد و درمان آغاز شود. درمان از طریق جراحی روند بهبودی را سریع تر می کند و زودتر از چنین وضعیتی خارج می شوید.

 

مقالات مرتبط

استحمام بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی یکی از دغدغه های افراد کاندید عمل بینی است. حمام رفتن بعد از عمل بینی باید چگونه باشد؟ یکی از سوالات متداولی که از دکتر ناصری صدر پرسیده می شود همین موضوع است که ما در این نوشتار قصد داریم تا در مورد تمامی جوانب این موضوع اطلاعاتی را در...

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیر بسیار مهمی در نتایج حاصل از عمل و از همه مهم تر و کاهش دوره ی نقاهت دارد. لازم به ذکر است بعد از جراحی وظیفه ی نگهداری و مراقبت از بینی به عهده ی خود بیمار می باشد و فرد باید نکات مراقبتی را مد نظر قرار دهد تا متوجه عارضه ی...

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون برای تمامی افرادی که بینی خود را عمل کرده اند، نیاز است؟ چه زمانی باید به بینی جراحی شده، کورتون تزریق کرد؟ ممکن است بعد از جراحی بینی در مشهد با گذشت زمان تورمات بینی برطرف نشود و این امر موجب شود که افراد رضایت کافی را از نتیجه جراحی بینی خود دریافت...

دیدگاه ها

16 دیدگاه ها
 1. تارا

  سلام اقای دکتر من سه روز که بینیمو عمل کردین بینیم از داخل باد کرده کیپ شده.سینوسام درد داره وسر درد هم هستم .این علایم برطرف میشه ؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناصری صدر

   سلام بله عادی هستند، مشکلی نیست

   پاسخ
 2. زهرا

  سلام اقای دکتر،من سه ماهه بینیمو عمل کردم به روش بسته،و تنگیه نفس دارم ،وازبینی نمیتونم کامل نفس بکشم
  وبه بوها کاملا حساس شدم وقبل عمل این حساسیت هارو نداشتم،این علائم ب مرور زمان خوب میشه یا دائمیه؟؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام، بله خوب میشه

   پاسخ
   • Elina

    سلام اقای دکتر، من 1سال و ۲ ماه شده که عمل کردم بینی سمت چپم از همون اول کیپ بود تا الان ب زور نفس میکشم همش ابریزش داره خیلی غلیظه قبل از عمل اینجوری نبود هر بار میرم پیش دکترخودم میگه هیچی نیست الرژی داری هربار قطره و قرص داد خوب نشدم دیگ خوب نمیشه؟؟

    پاسخ
    • دکتر مسعود ناصری صدر

     سلام
     لطفا باید ویزیت شوید.

     پاسخ
 3. قربانی

  سلام إقای دکتر بنده سینوزیت مزمن دارم در سال 89 عمل اندوسکپی انجام دادم بسیار رضایت بخش بود و مشکلی نداشتم ولی مجدد حدود یکسال است که علائم عود مجدد دارم و به تازگی بسیار شدید شده آیا شمل عمل مجدد آندوسکوپی رو توصیه میکنید و خودتون انجام میدهید؟ با تشکر

  پاسخ
 4. قربانی

  سلام إقای دکتر بنده سینوزیت مزمن دارم در سال 89 عمل اندوسکپی انجام دادم بسیار رضایت بخش بود و مشکلی نداشتم ولی مجدد حدود یکسال است که علائم عود مجدد دارم و به تازگی بسیار شدید شده آیا شما عمل مجدد آندوسکوپی رو توصیه میکنید و خودتون انجام میدهید؟ با تشکر

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام
   بايد ويزيت بشین و در صورت نياز سي تي بگيرن که خودم انجام ميدم.

   پاسخ
 5. الهه جعفری

  سلام اقای دکتر من حدود ده ماه پیش بینیمو عمل کردم سمت راستی ازهمون اولش کیپ بود بصورتیکه فقط یه روزنه کوچک واسه ورودو خروج هوا حس میکنم احساس میکنم فضای داخل بینی با یه زائده ای مثل گوشت اضافه پر شده هربار به دکترم گفتم گفتن الرژیه اسپری رینومکسان دادن استفاده کردم فایده نداشت اینبار قرص تلفست و اسپری فلازون نوشتن که بمدت ۶ ماه استفاده کنم یکماهه استفاده میکنم تغییری احساس نکردم .میخواستم بپرسم این داروها تاثیری داره یانه؟چون هزینه قرص بالاست اگه تاثیری نداره ادامه ندم

  پاسخ
  • امیر

   شما بهبود پیدا کردید

   پاسخ
 6. اسیه

  من سه هفتس که عنل کردم و بینیم ورم داره، نمیتونم راحت نفس بکشم
  فقط وقتی که قطره بینی نفازولین مصرف کنم صد در صد تنفسم راحته این موضوع برطرف میشه یا من همیشه باید از قطره بینی استفاده کنم؟؟؟

  پاسخ
 7. علی فاطمی پور

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه مدت نسبتا زیادیه که هربار یک قسمت از راه بینیم میگیره یعنی جریان هوا توی یکی از راه های بینیم کمتر از اون یکیه و هر طرف که سرم رو روی پشتی میزارم اون قسمت از بینیم میگیره و با طرف دیگه میتونم نفس بکشم تمام طول سال همینطور هستم و چند سالی این شکلیم سرما خوردگی هم ندارم وقتی ضد احتقان اسپری بینی اکسی نوز رو مصرف می کنم بهتر میشم اما بعدش احساس بدی دارم میخام بدونم مشکلم چیه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون❤

  پاسخ
 8. ندا نجفی

  سلام دکتر
  من یک ماهه بینیمو عمل کردم سمت چپ بینیم دائما گرفته و روز ب روز داره بدتر میشه تنگی نفس میگیرم شبا و نمیتونم بخوابم دکتر خودم میگه بخاطر ورمه ولی مگه ورم نباید بهتر بشه هر روز سمت چپ بینی من هر روز داره بدتر میشه درست میشه بینیم؟یا مشکل داره

  پاسخ
  • دکتر مسعود ناصری صدر

   سلام باید حضوری مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
 9. فرناز سهرابی

  سلام من سه روزه عمل کردم تازه تامپون هام رو درآوردم ولی همچنان از دهان نفس میکشم بینی‌م رو شست و شو میدم ولی راه تنفسم باز نشده عادیه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *