شماره های تماس (051) 38 52 58 30
ساعات کاری مطب شنبه، یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه 21:00 - 17:00
آدرس مطب مشهد، خیابان ابن سینا، میدان بیمارستان امام رضا، ساختمان پزشکان آفتاب، طبقه4
مراقبت های لازم بعد از عمل بینی
20 فوریه

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

همانطور که در مقاله ی جراحی زیبایی بینی بیان شده است؛ رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر بسیار مهمی در نتایج حاصل و کاهش دوره ی نقاهت بیمار دارد.

لازم به ذکر است بعد از جراحی وظیفه ی نگهداری و مراقبت از بینی به عهده ی خود بیمار می باشد و فرد باید نکات مراقبتی را مد نظر قرار دهد تا متوجه عارضه ی نامطلوبی نشود.

در این مقاله نکات مهم مراقبتی بعد از عمل بینی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

ورم بعد از عمل بینی

نگرانی از تورم بعد از جراحی بینی، دغدغه ی بسیاری از متقاضیان انجام این جراحی زیبایی می باشد. لازم به ذکر است ورم بینی بعد از عمل بسته به نوع بینی فرد، عیوب ظاهری و داخلی بینی، میزان دستکاری جراح در حین عمل و… بستگی دارد.

معمولا تورم بعد از جراحی بینی استخوانی کمتر از جراحی بینی گوشتی می باشد. زیرا در افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، به دلیل ضخامت پوست و کمبود استحکام استخوان و بافت غضروفی بینی میزان کبودی و تورم در جراحی بینی گوشتی کمی بیشتر می باشد.

برای کاهش ورم بعد از عمل بینی توصیه می شود از مصرف مواد غذایی نمک دار بعد از جراحی پرهیز کنید.

جراحی بینی استخوانی توسط دکتر مسعود ناصری صدر

جراحی بینی استخوانی توسط دکتر مسعود ناصری صدر

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی به دلیل وجود تامپون در بینی فرد نیاز است تا سر بالاتر از بدن قرار گیرد. به این منظور می توانید از دوعدد متکای نرم استفاده کنید تا سر شما بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

بیش تر بخوانید
زمان مناسب برای جراحی ترمیمی بینی

این امر باعث می شود خونرسانی به بافت بینی کاهش یابد و متقابلا تورم و احتمال خونریزی بینی نیز کمتر شود. توصیه می شود بعد از جراحی بینی به صورت طاق باز بخوابید و دمر یا به پهلو نشوید.

سعی کنید در محل های امن بخوابید که احتمال افتادن و یا برخورد اشیاء به صورتتان وجود نداشته باشد.

تغذیه بعد از عمل بینی

بسیاری از افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، سوال می کنند که بعد از عمل چه مواد غذایی مصرف کنیم؟

  • در روز های ابتدایی بعد از جراحی به دلیل وجود تامپون و گچ توصیه می شود از مواد غذایی آبکی و راحت البع استفاده کنید تا فشاری به حفره ی بینی وارد نشود.
  • از جویدن مواد غذایی سفت مانند: ته دیگ، خیار، سیب و… بپرهیزید. زیرا جویدن باعث می شود تا به حفره ی بینی شما فشار وارد شود و این امر می تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد.
  • مصرف نوشیدنی هایی مانند: آب کرفس و آب آناناس تاثیر بسیار مهمی در کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی دارد.

 

جراحی بینی مردانه توسط دکتر مسعود ناصری صدر

جراحی بینی مردانه توسط دکتر مسعود ناصری صدر

شستشوی بینی بعد از عمل

شستشو و تمیز کردن بینی بعد از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا با شستشوی حفره ی بینی با سرم های نمکی، خون آبه و ترشحات موجود از بینی خارج می شوند و راه تنفسی از طریق بینی باز می شود.

وجود نمک در سرم های شستشو دهنده یک عامل مهم و تاثیرگذار در ترمیم زودتر زخم های بینی بعد از جراحی می باشد. از فواید و مزایای شستشوی بینی بعد از جراحی می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از عفونت
  • بهبود تنفس فرد
  • ترمیم زخم های بینی و کاهش تورم
  • خروج خون آبه ها و جلوگیری از خشک شدن ترشحات داخل بینی و …
بیش تر بخوانید
درمان سینوزیت

خلاصه مطلب

هرگونه عمل جراحی نیاز به رعایت یک سری نکات مراقبتی می باشد. در مورد عمل بینی نیز بیمار با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند نتایج رضایت بخش حاصل از عمل را تقویت کند و روند بهبودی خود را سرعت بخشد.

 

(Visited 16 times, 1 visits today)

درباره نویسنده

دکتر مسعود ناصری صدر
دکتر سید مسعود ناصری صدر Dr. Seyyed Masoud Nasseri Sadr “زمینه های تخصصی” + متخصص گوش و حلق و بینی + جراح پلاستیک صورت + جراح سر و گردن و تیرویید + عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا + جراحی پلاستیک بینی و صورت + جراحی فیس لیفت یا کشیدن پوست صورت وگردن + جراحی زیبایی پلک + تزریق چربی ژل و فیلر + تزریق بوتاکس “بیمارستان های طرف قرارداد” +بیمارستان بنت الهدی +بیمارستان امام حسین +بیمارستان ثامن الاًیمه +بیمارستان مهرگان +بیمارستان طالقانی +بیمارستان امام زمان +کلینیک جراحی حضرت معصومه +کلینیک جراحی گهرسا

پاسخ

4 − 1 =

Call Now Button