دکتر ناصری صدر / عمل های زیبایی / درمان شکاف کام در مشهد

16 فوریه 2022

درمان شکاف کام در مشهد

امتیاز دهید

شکاف لب یا کام یکی از نقایص مادرزادی شایع است، کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند با مشکلات زیادی روبرو می شوند، شکاف لب یا کام زمانی رخ می دهد که در دوران جنینی بافت کافی برای تشکیل لب بالایی و پوشش سقف دهان وجود ندارد. امید به زندگی در این افراد بسیار پایین است زیرا از نظر ظاهری دچار نقص هستند و به همین دلیل اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند. در ادامه به انواع شکاف لب و روش های موثر درمانی و هزینه ها نیز خواهیم پرداخت بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

شکاف لب و کام چیست؟

قطعا که والدین آرزوی داشتن فرزندی سالم دارند و حالا مشکل شکاف لب نیز یکی از مسائلی است که به آسانی با انجام تکنیکی از سونوگرافی قبل از تولد و در ماه های پایین بارداری تشخیص داده می‌شود. هزینه های درمان شکاف لب و انواع آن از جمله مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

انواع مختلف شکاف لب و کام

هم کام هم لب دچار شکاف باشند: این نوع از شکاف در پسر بچه ها بیشتر مشاهده می شود و حدود 50 درصد از شکاف ها از این نوع می باشند.

شکاف کام: این نوع از شکاف بیشتر در دختر بچه ها مشاهده می شود و حدود یک سوم از شکاف ها را تشکیل می دهد.

شکاف لب: این نوع از شکاف نسبت به شکاف کام بسیار کمتر مشاهده می شود و حدود یک پنجم از شکاف ها را تشکیل می دهد.

شکاف کام

علت ابتلا به شکاف لب و کام

باید بدانید که علت ابتلا به شکاف لب، نوعی مشکل ژنتیکی وابسته به کروموزوم ایکس است. در صورتی که این مشکل به وجود می‌آید یعنی ژن های انضمام لب و کام دهان، دچار آسیب شده اند. تحقیقات و نتایج بدست آمده نشان داده افرادی که دارای شکاف لب و یا کام هستند، اغلب دارای بیماری های سندرومی دیگری نیز هستند که حتما باید از همه نظر تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

موارد تاثیرگذار در ایجاد شکاف لب

موارد دیگری به جز اختلالات ژنتیکی در ایجاد این بیماری موثر هستند که در ادامه نام می‌بریم. این عوامل ر زمان بارداری نیز تاثیر خود را به جنین منتقل می‌کنند.

استرس ها و تنش های عصبی مادر ممکن است منجر به این موارد شود.

مادرانی که از مواد دخانیاتی استفاده می‌کنند یا دچار مصرف مواد مخدر هستند.

مصرف نوشیدنی های الکلی به صورت مداوم و نوشیدن این موارد در سه ماهه اول بارداری

مادران سیگاری به این نکته توجه داشته باشند که ممکن است جنین هایی با این مشکل به دنیا آورند.

بیماری های سندرومی اغلب به دلیل سن بالای مادر ایجاد می‌شود که این مورد هم احتمال بالایی دارد.

اگر یکی از مواردی دچار شکاف در لب یا شکاف در کام باشد، احتمال اینکه فرزندی با این مشکل داشته باشند نیز بسیار است.

درمان شکاف لب یا کام چگونه است؟

درمان شکاف لب یا کام بستگی به میزان و محل شکاف دارد همچنین وضعیت سلامت نوزاد در این درمان تاثیر گذار می باشد. بهتر است شکاف لب یا کام در اولین فرصت درمان شود . بهترین زمان جراحی شکاف لب یا کام بین 3 ماهگی تا 1 سالگی است در مواردی ممکن است جراحی های بعدی نیز برای دریافت بهترین نتیجه انجام شود.

عوارض شکاف لب یا کام

شکاف لب یا کام می تواند با توجه به محل و میزان شکاف مشکلاتی را به همراه آورد که در زیر به برخی از این عوارض اشاره شده است و توضیحات مختصری در رابطه با روش های درمانی مطرح شده است

تنفس : شکاف لب یا کام می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود از طریق جراحی و با استفاده از پروتز های دهانی می توان درمان کرد.

تغذیه: کودکانی که مبتلا به شکاف لب یا کام هستند در خوردن تغذیه مشکلاتی دارند که امروزه با استفاده از دستگاه های ویژه می توان این مشکل را حل نمود.

عفونت های گوش و کاهش شنوایی: شکاف لب یا کام می تواند باعث بروز ناهنجاری هایی در دستگاه فوقانی شود که در این حالت عملکرد شیپور استاش دچار اختلال می شود و در نتیجه احتمال تجمع مایع در گوش میانی افزایش می یابد که می تواند موجب عفونت گوش میانی شود و به مرور زمان عفونت های مکرر گوش می توانندباعث کاهش شنوایی شوند. دکتر ناصری صدر بهترین جراح  بینی در مشهد و متخصص گوش و حلق و بینی برای اصلاح این مشکل از وی تی یا گرومت استفاده خواهند کرد.

تاخیر در تکلم: یکی از مشکلاتی که به علت شکاف کام و لب در کودکان ایجاد می شود تاخیر در تکلم است که می توان با استفاده از عمل جراحی شکاف را ترمیم کرد و با استفاده از گفتار درمانی مشکل تاخیر در تکلم کودک را برطرف نمود و به تکامل گفتاری کودک کمک کرد.

آیا ممکن است شکاف لب خود به خود درمان شود؟

خیر این مورد وجود ندارد که افراد مبتلا به شکاف لب به طور ناخودآگاه درمان شوند و باید حتما تحت نظر پزشک و عمل جراحی قرار بگیرند.

میزان شیوع این مشکل چقدر است؟

آمار ها اینگونه بدست آمده است از هر هزار نوزاد، تعداد یک نوزاد با این مشکل مواجه هستند. اگر به صورت دقیق تر بررسی کنیم باید ذکر کرد کعه 20 در صد از این آمار فقط دارای شکاف لب هستند و حدود یک سوم افراد دارای شکاف در ناحیه کام هستند. در بیشتر مواقع نوزادانی که به شکاف کام مبتلا هستند، به شکاف در لب هم دچار می‌باشند.

هزینه عمل شکاف لب و کام چقدر است؟

نحوه به وجود آمدن این مشکل در افراد، بر اثر عوامل مختلفی است و برای همه با یک دلیل مشخص نیست. به همین دلیل برای اطلاع از میزان هزینه ها باید حتما توسط جراح، مورد معاینه قرار بگیرید تا میزان وسعت این شکاف و … بررسی شود.

مقالات مرتبط

لیفت صورت با نخ در مشهد

لیفت صورت با نخ در مشهد

لسفت صورت با نخ در مشهد از پیشرفته ترین تکنیک ها برای رفع افتادگی پوست بشمار می‌رود. بسیاری از زنان از پیدایش آثار پیری بروی صورت و کشیدگی و آویزانی پوست صورتشان بسیار ناراحت و غمگین هستند . روش های بسیار جدیدی برای رفع این آثار پیری مطرح شده است که لیفت با نخ یکی از...

هزینه عمل جراحی پلک در مشهد

هزینه عمل جراحی پلک در مشهد

جراحی زیبایی پلک چیه؟ برای چی انجام میشه؟ چه افرادی جراحی زیبایی پلک انجام می دهند؟  و در آخر هزینه جراحی پلک چقدر است؟ آیا می خواهید به پاسخ تمامی این سوالات برسید؟ این مقاله را که به کمک دکتر ناصری صدر انجام شده است، مطالعه نمایید. جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی...

جراحی زیبایی گوش در مشهد + نمونه کار

جراحی زیبایی گوش در مشهد + نمونه کار

. اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک عمل زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوش با سایر اجزای سر و صورت انجام می گیرد. نتیجه حاصل از جراحی زیبایی گوش تا حدود زیادی بستگی به تغییرات مورد نظر هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی این عملها موجب تقویت اعتماد...

دیدگاه ها

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *