دکتر ناصری صدر / جراحی زیبایی بینی / خونریزی بعد از جراحی بینی

23 آوریل 2024

خونریزی بعد از جراحی بینی

امتیاز دهید

خونریزی بعد از جراحی بینی یکی از عوارض شایعی است که برخی افراد بعد از عمل تجربه خواهند کرد. این عوارض با برخی نکات مراقبتی قابل پیشگیری است اما برخی مواقع نیاز به پیگیری توسط پزشک دارد. در این مقاله به مهمترین علل ایجاد خونریزی و راه های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه ما باشید.

مهم ترین علت خونریزی بعد از جراحی بینی 

مهم ترین علت خونریزی بعد از جراحی بینی 

مهمترین علت خونریزی بعد از جراحی بینی، تغییرات ساختاری درون بینی و دستکاری عروق خونی برای ترمیم بافت های داخلی نیز خواهد بود. در صورتی که خونریزی پس از جراحی بینی شما نگران‌ کننده یا غیرعادی به نظر می‌رسد، بهتر است به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه کنید تا علت آن را بررسی و در صورت لزوم تدابیر لازم را اتخاذ نمایید. پس حتماً دستورات پس از عمل را دقیقاً رعایت کنید و از فعالیت‌ ها و عواملی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، خودداری نمایید. در ادامه برخی از مهمترین دلایل ایجاد خونریزی بعد از عمل بینی را به طور مفصل برای شما توضیح دادیم.

✳️ خشکی بینی 

خشکی بینی معمولاً یکی از عواملی است که به خونریزی بعد از جراحی بینی منجر خواهد شد. در زمان جراحی بینی، برخی از اقدامات مانند برداشتن پانسمان‌ ها، تمیز کردن بینی و استفاده از محافظ بینی باعث خشکی بینی می‌شوند. خشکی بینی می‌تواند باعث تشدید آسیب عروق درونی بینی شده و خونریزی را ایجاد کند در هر صورت، مهم است که با پزشک خود درباره خشکی بینی و خونریزی بعد از جراحی بینی مشورت کنید.

✳️ فشار خون بالا 

فشار خون بالا ممکن است یکی از عواملی باشد که موجب خونریزی بعد از جراحی بینی شود. افزایش فشار خون می‌تواند باعث افزایش فشار عروقی شود و در نتیجه خونریزی را افزایش دهد. عوامل زیر باعث افزایش فشار خون و خونریزی پس از عمل بینی خواهند شد.

  • استرس و نگرانی
  • داروها
  • بیماری‌های مزمن

در صورتی که فشار خون بالا دارید و نگران خونریزی پس از جراحی بینی هستید، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت فشار خون خود مشورت کنید. او می‌تواند داروها را تنظیم کرده و راهنمایی‌های لازم را برای کنترل فشار خون و پیشگیری از خونریزی بیشتر ارائه دهد.

✳️ مصرف آسپرین 

آسپرین یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که عملکرد پلاکت ‌ها را مختل می‌کند و خون رقیق می‌کند. در صورتی که قبل از جراحی بینی آسپرین مصرف می‌کردید، ممکن است این دارو باعث افزایش خونریزی پس از عمل شود.

✳️ فعالیت سنگین 

در طی جراحی بینی، بافت ‌ها و عروق بینی احتمال آسیب دیدگی دارند و همین موضوع منجر به خونریزی می شود علاوه بر آن فعالیت‌ های سنگین و شدید می‌توانند فشار عروق را افزایش داده و خونریزی را تشدید کنند. در دوره پس از جراحی بینی، بهتر است فعالیت ‌های سنگین را به مدت معینی محدود کنید تا خونریزی کاهش یابد و بافت‌ ها بتوانند بهبود یابند. مهم است که همواره با پزشک خود در مورد فعالیت ‌ها و رفتارهای مناسب در دوره پس از جراحی بینی مشورت کنید. هر فرد و هر جراحی ممکن است شرایط منحصر به فرد خود را داشته باشد و نیاز به راهنمایی خاصی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تورم بعد از جراحی بینی

خونریزی بعد از جراحی بینی تا چه مدت طول می کشد؟

خونریزی بعد از جراحی بینی ممکن است به مدت چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد، اما معمولاً تا دو هفته بعد از عمل کاهش می‌یابد. این مدت زمان ممکن است بسته به نوع جراحی انجام شده، وضعیت فرد و نحوه بهبودی اختلاف داشته باشد. اگر خونریزی پس از دو هفته همچنان ادامه دارد یا شدت آن افزایش می‌یابد، حتما به جراح بینی خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است نیاز به اقدامات بیشتری داشته باشید.

راه های جلوگیری خونریزی بعد از جراحی بینی  

برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی بینی، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

  • استراحت و آرامش بعد از جراحی بینی می‌تواند به بهبودی سریع ‌تر و کاهش خطر خونریزی کمک کند.
  • قرار دادن یخ بر روی ناحیه بینی می‌تواند تورم و خونریزی را کاهش دهد.
  • قرار دادن سر بر روی یک بالش یا پتو بالا، می‌تواند فشار بر روی ناحیه بینی را کاهش داده و خونریزی را کاهش دهد.
  • تا زمانی که پزشک شما توصیه نمی‌کند، از فعالیت ‌های سنگین اجتناب کنید تا خطر خونریزی بعد از جراحی کاهش یابد.
  • اگر پزشک شما داروهایی را تجویز کرده است، آن‌ها را مطابق دستورات و توصیه ‌های او مصرف کنید. این داروها ممکن است به کنترل خونریزی کمک کنند.
  • مهم است که تمامی توصیه‌ ها و دستورات پس از جراحی بینی از سوی پزشک خود را رعایت کنید و در صورت هرگونه سوال یا نگرانی، به او مراجعه کنید.

سوالات متداول خونریزی بعد از عمل بینی

آیا خونریزی پس از عمل بینی طبیعی است؟

بله، خونریزی پس از عمل بینی به طور عمومی طبیعی است. در طول عمل جراحی بینی، بافت‌ ها و عروق بینی ممکن است آسیب ببینند و خونریزی ایجاد شود. این خونریزی معمولاً در عرض چند روز پس از عمل بینی کاهش می‌یابد.

چقدر طول می‌کشد تا خونریزی بعد از عمل بینی متوقف شود؟

معمولاً خونریزی بعد از عمل بینی در مدت زمان کوتاهی متوقف می شود ولی در حالت کلی هر فردی ممکن است تجربه‌های متفاوتی در مورد میزان و مدت خونریزی داشته باشد.

در چه صورتی به جراح بینی مراجعه داشته باشم؟

در بعضی موارد، خونریزی پس از عمل بینی ممکن است نشانه مشکلات جدی باشد و نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. در صورتی که با موارد زیر مواجه شوید، به پزشک خود اطلاع دهید:
– خونریزی شدید یا مستمر که قابل کنترل نیست.
– خونریزی که بیش از چند روز ادامه داشته باشد.
– خونریزی که همراه با درد شدید، تورم یا علائم عفونت مانند تب است.

دانستیم که…

خونریزی بعد از جراحی بینی معمولاً طبیعی است و معمولاً در مدت زمان کوتاهی متوقف می شود. برای کاهش خونریزی، می‌توانید از بانداژ بینی استفاده کنید و یخ را روی ناحیه بینی قرار دهید. همچنین، پزشک ممکن است داروهایی مثل آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) را تجویز کند. در صورت خونریزی شدید و غیرمعمول، باید به پزشک خود اطلاع دهید و توصیه‌های ایشان را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

آیا جراحی بینی درد دارد؟

آیا جراحی بینی درد دارد؟

درد پس از جراحی بینی (رینوپلاستی) به طور معمول از خفیف تا متوسط است که اغلب با مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک می توان آن را کنترل کرد. توجه داشته باشید که بیماران تا چند روز ابتدای بعد از عمل احساس ناراحتی، فشار یا گرفتگی در ناحیه جراحی شده را خواهند داشت از...

سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی

سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی

سیگار کشیدن پس از جراحی بینی تأثیر مستقیمی در روند بهبودی و نتیجه نهایی جراحی دارد از همه مهم تر می‌تواند عوارض جدی مانند عفونت، تشکیل بافت ناهنجار، تأخیر در بهبودی، خونریزی و تشدید علائم التهابی را افزایش دهد. بنابراین، برای حفظ سلامتی و بهبودی سریع‌تر، بهتر است پس...

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

خوابیدن بعد از جراحی بینی آن هم به شکل مناسب و به موقع در بهبودی بیمار نقش بسزایی دارد از همین رو پزشکان توصیه می‌کنند که شما بعد از جراحی به پشت بخوابید و با قرار دادن چند بالش زیر سر خود به جریان خون خود کمک کنید. البته دقت داشته باشید که، استفاده از بالش‌های نرم و...

دیدگاه ها

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *