11 ژوئن 2017

جراحی ترمیمی بینی

در صورتی که افراد از نتیجه جراحی بینی اولیه خود ناراضی باشند تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرند. جراحی ترمیمی بینی به منظور برطرف کردن ایرادات جراحی بینی اولیه صورت می گیرد. در صورتی که در جراحی بینی اولیه جراح بینی دقت نکند و باعث بوجود آمدن نقص های کوچک شود فرم زیبایی در بینی ایجاد نمی شود و بیمار از نتیجه جراحی بینی خود ناراضی می باشد و تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرد.

جراحی ترمیم بینی چیست؟

قبل از جراحی ترمیمی بینی، بینی بیمار باید توسط جراح بینی به درستی مورد بررسی قرار گیرد. قبل از انجام این جراحی در زمان مشاوره تمامی شرایط باید با بیمار در میان گذاشته شود و در رابطه با نتیجه جراحی ترمیمی بینی اطلاعات لازم در اختیار بیمار قرار گرفته شود زیرا شرایط بینی که یک عمل جراحی بروی انجام شده است با یک بینی دستکاری و عمل نشده بسیار متفاوت است. میزان موثر بودن جراحی ترمیمی بینی به مهارت و تجربه جراح و همچنین به نقایص بینی بستگی دارد.

دلایل انجام عمل ترمیم بینی

به طور کلی زمانی فرد برای عمل ترمیم بینی تصمیم می‌گیرد که از نتیجه جراحی بینی قبلی خود راضی نباشد و یا مشکلاتی نظیر مشکل تنفسی داشته باشد. معمولا تمامی افرادی که جراحی ترمیمی بینی انجام می‌دهند، به دنبال فرم و ظاهر جدیدی از بینی هستند. در واقع ماهیت جراحی ترمیمی بینی اینگونه است که علاوه بر ترمیم و اصلاح ظاهر بینی، تمامی مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، مشکلات ساختاری، کجی و … رفع شود. مهمترین نکته ای که در طول این روند مهم است، ایجاد و حفظ تناسب فرم بینی با سایر اجزای صورت است.

 • قوز بینی
 • کجی بینی
 • عدم تقارن بینی
 • ظاهر نامناسب بینی
 • انسداد مجاری بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • باریکی بیش از حد بینی
 • عدم تناسب پره های بینی

اهمیت پوست بینی در جراحی ترمیمی بینی

در جراحی بینی اولیه نباید هیچ آسیبی به پوست بینی وارد شود. در صورتی که در جراحی بینی اولیه به پوست بینی آسیب شدیدی وارد شود جراحی ترمیمی بینی کمی دشوار تر می شود و انجام این جراحی باید توسط یک جراح بینی متبحر صورت گیرد.

کاربرد پروتز

کاربرد پروتز در جراحی ترمیم بینی

در صورتی که در جراحی بینی اولیه برای فرم دهی به بینی مقدار زیادی از غضروف بینی کاسته شود و بروی بینی فرورفتگی مشاهده شود در جراحی ترمیمی بینی برای پر کردن فرورفتگی های بوجود آمده جراح به غضروف زیادی برای جایگذاری نیاز دارد. در برخی موارد غضروف های طبیعی بعد از مدتی بدفرم و خمیده می شود که در این صورت با تایید جراح بینی در جراحی ترمیمی بینی از پروتز های مخصوصی استفاده می شود. پروتز های مورد استفاده در جراحی ترمیمی بینی معمولا از جنس سیلیکون می باشند که در طولانی مدت جذب بدن نمی شود. یکی از عوارض استفاده از پروتز ها در جراحی بینی افزایش احتمال بروز عفونت است همچنین امکان جابه جابه جایی این نوع از پروتز در بینی وجود دارد.

گیف تماس

بهترین زمان برای جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی با تایید و نظر پزشک صورت می گیرد یعنی بهترین زمان جراحی ترمیمی بینی را جراح بینی تعیین می کند اما بطور معمول بهترین زمان برای جراحی ترمیمی بینی یک سال بعد از جراحی بینی اولیه است در برخی موارد می توان قبل از یک سال برخی از نقایص بینی را با جراحی ترمیمی بینی برطرف نمود.

اقدامات لازم قبل از جراحی ترمیمی بینی

قبل از جراحی ترمیمی بینی باید عکس برداری های لازم انجام گیرد. در صورتی که جراحی بینی اولیه باعث بروز مشکلات تفسی شده باشد ممکن است جراح بینی به عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها نیاز داشته باشد. درصورتی که برای ترمیم بینی خود به جراح بینی دیگری مراجعه کردید باید اطلاعاتی از جراحی اولیه خود در اختیار جراح قرار دهید.

تفاوت جراحی ترمیمی بینی با جراحی بینی اولیه

 1. پس از انجام جراحی ترمیمی بینی التهاب بیشتری در بافت نرم بینی مشاهده می شود زیرا بعد از جراحی ترمیمی بینی واکنش هایی که بافت داخلی بینی به جراحی نشان می دهد نسبت به جراحی اولیه بینی بسیار بیشتر است.
 2. در جراحی ترمیمی بینی با ایجاد کمترین آسیب باید ایرادات بینی برطرف شود و ساختمان تخریب شده بینی بازسازی شود.
 3. در جراحی ترمیم بینی جراح بینی باید دقت نماید که بعد از جراحی مشکل تنفسی برای فرد ایجاد نشود.
 4. جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی های دیگر به مدت زمان بیشتری برای جراحی نیاز دارد و دوران نقاهت طولانی مدتی دارد.
مراحل جراحی بینی ثانویه

نتیجه جراحی ترمیمی بینی

شرایط جراحی ترمیمی بینی نسبت به بینی هایی که دست نخورده هستند متفاوت است. در نتیجه در جراحی ترمیمی بینی بیمار باید محدودیت های بوجود آمده در این جراحی را درک کند و از نتیجه جراحی بینی  خود انتظار معقولی داشته باشد. جراح بینی باید این آمادگی را داشته باشد که ایرادات بوجود آمده در جراحی بینی اولیه را برطرف کند. بهتر است جراحی ترمیمی بینی بعد از یک سال انجام شود تا بهترین نتیجه دریافت شود.

میزان موفقیت جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیمی بینی در دسته جراحی های زیبایی ثانویه ای قرار دارد که با چالش های زیادی رو به رو است اما با این وجود اکثر نتایج دریافتی از این عمل رضایت بخش است. کاندیدای ترمیم بینی باید حتما بهترین جراح بینی را برای این عمل برگزینند تا هم دارای مهارت کافی برای جراحی ترمیمی بینی باشد و هم با اصول و تکنیک این عمل آشنا باشد. هرچه جراح انتخابی شما دارای تجربه بیشتر باشد، احتمال دریافت نتیجه مثبات از این جراحی بیشتر است. مراجعه به جراحانی که دارای تجربه و مهارت کافی نیستند سبب شده تا نتایج مورد رضایت دریافت نکرده و فرمی مصنوعی برای بینی داشته باشید. این نکته را توجه داشته باشید که حتی برای بار دیگر نیز می‌توانید جراحی ترمیم بینی انجام دهید اما هر بار که این عمل را انجام می‌دهید بخشی از طول بینی کوتاه می‌شود و پزشک برای جراحی بعدی فرصت زیادی برای تغییر و اصلاح فرم ندارد.

دانستنی های مهم جراحی ترمیمی بینی

 •  در جراحی ترمیمی بینی های گوشتی در صورت نیاز باید تقویت غضروف در نوک بینی صورت گیرد تا نوک بینی در مکان مناسب قرار گیرد زیرا بینی های گوشتی دارای ضخامت بالایی هستند و ضخامت بالای پوست باعث افتادگی نوک بینی می شود.
 • جراحی ترمیمی بینی زمانی انجام می شود که زخم های اولیه از بین رفته باشد.
 • جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی های دیگر کمی دشوار تر است و در نتیجه این جراحی به تجربه بالا جراح نیاز دارد. این نوع جراحی نسبت به جراحی اولیه دارای ریسک و خطرات بیشتری است.
 • از نتیجه جراحی ترمیمی بینی باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید و به این نکته توجه نمایید که در جراحی ترمیمی بینی، بینی تنها بازسازی خواهد شد و به حالت قبلی خود باز نمی گردد.

مراقبت های بعد از عمل ترمیم بینی

افرادی که برای جراحی ترمیم بینی مراجعه می‌کنند باید حتما با خود، فردی را به عنوان همراه داشته باشند زیرا شخص کاندید عمل، بعد از جراحی دارای اثر بیهوشی بوده و باید شخصی او را تا رسیدن به ثبات، همراهی کند.

اشخاصی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند یا باید حتما داروهای خاصی مصرف کنند، با مشورت پزشک مصرف نمایند. زیرا ممکن است داروها با داروی بیهوشی موجود در بدن تداخل داشته باشد.

چسب زدن به بینی خصوصا بعد از جراحی ترمیمی بینی یکی از مهمترین مواردی است که باید حتما رعایت گردد. این کار برای مدتی توسط جراح انجام می‌شود اما توجه داشته باشید تا زمان لازم و توصیه شده از جانب پزشک، حتما به چسب زدن بینی ادامه دهید.

در صورتی که پزشک صلاح ببیند باید از ماساژ بینی استفاده کنید که اغلب این کار در مطب دکتر و توسط شخص ایشان صورت می‌گیرد.

شخص باید حتما بعد از جراحی بینی به استراحت بپردازد. مهمترین نکته هنگام استرات این است که سر خود را از حالت معمول بالاتر قرار دهند و به حالت نیمه نشسته بخوابند.

انتخاب بهترین جراح ترمیمی بینی

در ابتدا برای جراحی زیبایی بینی خود باید جراح بینی خوب و با تجربه انتخاب نماییم زیرا بسیاری از افرادی که از نتیجه جراحی بینی خود ناراضی می باشند و نیاز به جراحی ترمیمی بینی خود پیدا کرده اند در انتخاب جراحی اولیه بینی خود دقت لازم را نداشته اند. عمل ترمیمی بینی تا حدودی می تواند مشکلاتی که در جراحی بینی اولیه بوجود آمده را برطرف کند. قبل از انجام جراحی بینی، جراح بینی مورد نظر خود را با دقت انتخاب نمایید بهترین روش انتخاب جراح خود دیدن نمونه کارهای جراح بینی می باشد. شما می توانید در قسمت گالری سایت نمونه کارهای دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد را مشاهده نمایید.

مقالات مرتبط

جراحی بینی مردانه

امروزه زیبایی همانقدر که برای بانوان دارای اهمیت است، برای آقایان نیز مهم است. جراحی رینوپلاستی میان آقایان طرفداران زیادی را به خود...

بیشتر بخوانید

دیدگاه ها

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.