مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی بینی گوشتی

امروزه زیبایی شکل جدیدی به خود گرفته و ممکن است با نظر افلاطون که زیبایی را پدیده ای نسبی می دانست، می تواند مطابقت نداشته باشد. تقارن اجزای صورت و بدن ممکن است بهترین دلیل برای جراحی زیبایی باشد. صورت مهم ترین عضو بدن است که نقش مهمی در زیبایی هر فردی دارد. از بین جراحی های زیبایی صورت، از جراحی زیبایی بینی گرفته تا بلفاروپلاستی و انواع روش های جوان سازی صورت و … . می توان گفت جراحی زیبایی بینی محبوب ترین جراحی ها در بین ایرانیان است. در واقع ایران پایتخت جراحی زیبایی بینی نامیده می شود. یکی از دلایل اصلی این مهارت، جراحی های مختلفی است که پزشکان ما در بینی های مختلف انجام داده اند. تنوع جراحی بینی گوشتی و استخوانی،غضروف بینی و انواع چالش های پیش روی هر بیمار، جراحان را با  مدل های مختلف بینی آشنا کرده است.

در این مقاله قصد داریم درباره بینی گوشتی و هر آنچه که مربوط به جراحی این نوع بینی است، بپردازیم.

آیا با انواع مدل و فرم های بینی آشنا هستید؟

 • بینی استخوانی
 • بینی گوشتی

 

بینی استخوانی

این نوع بینی با پوست نازک و استخوان های بزرگ و معمولاً قوزدار مشخص می شود.

 

بینی گوشتی

به  طور کلی اگر بینی شما ویژگی های زیر را داشته باشد در گروه بینی های گوشتی قرار می گیرد :

 • پوست ضخیمی داشته باشد
 • نوک بینی پهن باشد، به طوری که هیچ استخوانی در زیر آن احساس نمی شود.
 • سوراخ های بینی به اندازه پوست ضخیم هستند و منافذ بزرگ تر به نظر می رسند.

 

همانطور که در بالا ذکر شد، بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم و منافذ چربی بزرگ است. در این نوع بینی، وقتی غشای بینی را لمس می کنیم ، غضروف دارای بافت ضعیفی است و به راحتی بالا و پایین می رود. یکی از دلایل داشتن بینی گوشتی، ضعیف بودن بافت غضروف است، به همین دلیل عمل بینی های گوشتی دشوارتر از بینی های استخوانی است. در واقع برای انجام صحیح عمل جراحی و گرفتن نتیجه مطلوب، لازم است پزشک با افزودن غضروف به بینی کاملاً آشنا باشد.

 

از کجا می توان تشخیص داد که فرم بینی، گوشتی است؟

جراحی بینی گوشتی

از دیگر نشانه های بینی غضروفی، شکل بالا و انتهای بینی است.

ابتدا سر خود را بالا بگیرید و به پایین بینی خود در آینه نگاه کنید. شکل کلی مثلث است یا دایره؟ بینی های گوشتی در پایین، شکلی دایره ای و پهن دارند و دلیل اصلی آن ضخیم بودن پوست و ضعف غضروف در این نوع بینی است.

 

رینوپلاستی بینی گوشتی به چه صورتی انجام می گیرد؟

در گذشته، بافت های غضروف بینی و تفاوت در بافت بینی های گوشتی و استخوانی زیاد مورد مطالعه قرار نمی گرفت. به همین دلیل نتیجه مطلوبی نیز در پی نداشت. اما امروزه می دانیم که بخش بزرگی از جراحی زیبایی بینی به ترمیم و اصلاح غضروف ها می پردازد. حتی در صورت نیاز ممکن است تا جراح در طول جراحی غضروف مصنوعی را به بافت بینی گوشتی اضافه کند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

بینی های گوشتی به دلیل داشتن غضروف ضعیف، در صورت نیاز باید در حین جراحی تقویت غضروف توسط جراح در این نوع از بینی ها صورت گیرد تا پس از جراحی نوک بینی حالت افتاده پیدا نکند و بینی استحکام بالایی داشته باشد. غضروف مورد نیاز از تیغه میانی بینی گرفته می شود، در برخی موارد غضروف مورد نیاز را نمی توان از تیغه میانی بینی گرفت زیرا این تیغه استحکام کافی را ندارد در این صورت برای تقویت غضروف، غضروف مورد نیاز از لاله گوش و یا دنده بیمار گرفته می شود.

تکنیکی که برای عمل بینی غضروفی به کار می رود، به صورت باز است و تکنیک بسته به دلیل محدودیت هایی همچون اضافه کردن غضروف در این روش کارایی ندارد.

 

تکنیک رینوپلاستی گوشتی به روش باز

در این روش، جراح کل پوست بینی را بلند می کند تا به بافت های داخلی دسترسی کامل داشته و تغییرات لازم را به راحتی انجام دهد.

این جراحی با بیهوشی عمومی و بعضاً بی حسی موضعی انجام می شود و معمولاً دو یا سه ساعت طول می کشد. بیمار یک شب بعد از جراحی مرخص می شود و یا اگر تمامی شرایط طبیعی باشد، 8 ساعت پس از جراحی مرخص می شود.

 

بهترین سن برای جراحی بینی پهن، چه زمانی است؟

این جراحی مانند بسیاری دیگر از جراحی های زیبایی بهتر است بعد از بلوغ کامل انجام شود. چرا که قبل از بلوغ، اعضای بدن به خصوص بینی در حال رشد هستند.  البته این مسئله به هدف فرد از جراحی بستگی دارد. پس می توان گفت اگر عمل بینی به دلیل مشکلات تنفسی و اختلالات خواب و مشکلات مادرزادی باشد، هیچ محدودیت سنی نخواهد داشت.

 

چه مراقبت هایی بعد از عمل جراحی باید صورت بگیرد؟

 1. ابتدا باید مطالعه و بررسی دقیقی درباره انواع مدل بینی و روش های جراحی و بهترین جراح در این خصوص انجام داد.
 2. در مورد آزمایش های پزشکی که طی دو ماه پیش برای انجام گرفته شده است، پزشک خود را مطلع سازید.
 3. درباره سوابق پزشکی و داروهای مصرفی قبل از جراحی، پزشک خود را باخبر کنید.
 4. باید عکسی از صورت شما تهیه شود به طوریکه زاویه آن از جلو و پهلو که شکل بینی شما در عکس کاملاً مشخص باشد، گرفته شود.
 5. یک ماه قبل از رینوپلاستی گوشتی، باید سیگار و مصرف مشروبات الکلی را ترک کرد.
 6. 24 ساعت قبل از جراحی نباید چیزی خورد.
 7. شب قبل از عمل باید دوش گرفت، چرا که پس از جراحی تا چند روز باید از دوش گرفتن و حمام کردن خودداری کرد.

 

 

چه مراقبت هایی باید پس از عمل جراحی بینی گوشتی باید انجام شود؟

 • تورم بعد از عمل، امری طبیعی است. برای کاهش تورم می توان از کمپرس آب سرد استفاده نمود.
 • 3 یا 4 روز پس از جراحی باید طوری خوابید که سر بالاتر از بقیه بدن قرار بگیرد.
 • تا 3 هفته نباید به پهلو خوابید تا به بینی فشار وارد نشود و شکل آن تغییر پیدا نکند.
 • در روزهای اول پس از عمل، از غذاهای نرم و سبک باید استفاده کرد تا حرکات دهان و فک به حداقل برسد.

 

 

آیا بعد از جراحی بینی گوشتی، بینی دچار افتادگی می شود؟

بسیاری از افرادی که بینی های گوشتی دارند نگران افتادگی بینی بعد از جراحی بینی هستند که این مساله رابطه مستقیمی با تکنیک های جراحی و تجربه و تبحر جراح دارد. در جراحی بینی گوشتی یه جراح بینی با تجربه به خوبی غضروف ها را تقویت می کند و مانع از افتادگی نوک بینی بعد از جراحی بینی می شود.

 

چقدر طول می کشد تا تورم بعد از رینوپلاستی گوشتی برطرف گردد؟

بینی های گوشتی پس از جراحی بینی نسبت به بینی های استخوانی به مدت زمان بیشتری برای از بین رفتن تورم نیاز دارند و باید نتیجه نهایی بینی های گوشتی را بعد از گذشت 6 ماه مشاهده کرد. در صورتی که تورم بینی برطرف نشد برای کاهش تورم می توان از تزریق کورتون استفاده کرد. این تزریق به هیچ وجه نباید خود سرانه انجام شود و حتما باید با تایید پزشک صورت گیرد.

البته باید توجه نمایید بعد از جراحی بینی دوره نقاهت باید به طور کامل سپری شود تا میزان قابل توجهی از تورمات کاهش یابد در این دوران برای کاهش تورم بینی توصیه هایی می شود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • استفاده از آب آناناس و آب کرفس در کاهش تورمات پس از جراحی بینی بسیار تاثیر گذار است.
 • استفاده از پمادهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک با تایید پزشک، همچنین استفاده از این پمادها موجب می شود که جای بخیه سریعتر بهبود یابد.
 • استفاده از چندین بالشت در هنگام استراحت زیرا موجب می شود سر بالاتر از حد معمول قرار گیرد که در کاهش تورم بسیار تاثیر گذار است.
 • استفاده از کمپرس یخ، کمپرس یخ باعث می شود تا کبودی ها کاهش یابند.

 

آیا راهی برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی گوشتی وجود دارد؟

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی گوشتی نقش به سزایی در کاهش تورم ناشی از جراحی دارد. تزریق کورتون باید حتما توسط جراح بینی صورت گیرد و تزریق آن بیشتر برای افرادی تجویز می شود که پوست بینی آن ها بسیار ضخیم است و تورمات ناشی از جراحی پس از گذشت مدت طولانی برطرف نشده است که این امر موجب می شود فرد از نتیجه جراحی بینی خود رضایت کافی را نداشته باشد.

دکتر مسعود ناصری صدر

دکتر مسعود ناصری صدر

زمینه های تخصصی:
متخصص گوش و حلق و بینی
جراح پلاستیک صورت
جراح سر و گردن و تیرویید
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
جراحی پلاستیک بینی و صورت
جراحی فیس لیفت یا کشیدن پوست صورت وگردن
جراحی زیبایی پلک
تزریق چربی ژل و فیلر
تزریق بوتاکس
* بیمارستان های طرف قرارداد:
(بیمارستان بنت الهدی، بیمارستان امام حسین، بیمارستان ثامن الاًیمه، بیمارستان مهرگان، بیمارستان طالقانی، بیمارستان امام زمان، کلینیک جراحی حضرت معصومه، کلینیک جراحی گهرسا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *