دکتر ناصری صدر / جراحی زیبایی گوش / جراحی زیبایی لاله گوش
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی زیبایی لاله گوش

 اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک عمل زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوش با سایر اجزای سر و صورت انجام می گیرد. نتیجه حاصل از جراحی زیبایی گوش تا حدود زیادی بستگی به تغییرات مورد نظر هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی این عملها موجب تقویت اعتماد به نفس به ویژه در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوشهای کودک زیاد از دو طرف سر بیرون زده باشد (گوش بزرگ و برجسته باشد)، می توان از طریق عمل پینینگ، لاله گوش را صافتر و آن را هم سطح تر با سر نمود. اگر یکی از گوش ها بالاتر از گوش دیگر قرار گرفته است، می توان با عمل اصلاح موقعیت گوش، تقارن بین گوشها در دو طرف سر را برقرار کرد. گوش هایی که اندازه خیلی بزرگ و غیرطبیعی دارند را نیز می توان در جریان یک عمل مجزا و یا همراه با سایر مشکلات گوش، درمان نمود.

جراحی-زیبایی-گوش

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

در کودکان غضروف گوش به اندازه کافی نرم است و میتوان از اسپلینت برای فرم دهی گوش در زمان جراحی استفاده کرد. این عمل جراحی در کودکان معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام میشود، اما در بزرگسالان که بافت غضروف گوش سختتر شده است، برای انجام این عمل باید بریدگی های کوچکی بر روی گوش ایجاد شده و از طريق اين برشها، قسمت هایی از بافت غضروف گوش برداشته شود یا موقعیت آن اصلاح شود.

پزشک جراح ممکن است بسته به وضعيت آناتومي گوش شما و تغييراتي که ميخواهيد در شکل گوش ايجاد کنيد، بريدگي مورد نظر را در داخل يا پشت گوش شما ايجاد کند. سپس غضروف يا بافت نرم اضافهاي که باعث ميشود گوش شما زياد به طرف بيرون قرار بگيرد برداشته ميشود. اگر تاخوردگيهاي طبيعي در شکل لاله گوش شما وجود نداشته باشد، مي توان در همين مرحله از طريق شکل دادن غضروف گوش با بخيههاي دائمي و يا تراشيدن و فرمدهي غضروف، اين تاخوردگيها را در آن ايجاد کرد. در بعضي موارد براي دستيابي به نتايج مورد انتظار، لازم است از چند تکنيک مختلف به طور همزمان در جراحي زيبايي گوش استفاده شود.

عملکرد جراحی زیبایی گوش

در بزرگسالان برای انجام جراحی زیبایی گوش از روش بیحسی و در کودکان از بیهوشی عمومی استفاده خواهند کرد. این جراحی برای رفع نواقص در لاله گوش می‌‌باشد و باید حتما توسط بهترین جراح گوش، حلق و بینی انجام شود. معمولا این عمل زیبایی حدود یک الی 5/1 ساعت زمان برده و نیازی به بستری و نقاهت در بیمارستان ندارد. فرد یک ساعت پس از جراحی زیبایی گوش مرخص خواهد شد.

اتوپلاستی

نقش گوش ها در زیبایی چهره

‎گوش‌ها از اجزاي تاثیر گذار صورت در زيبايي چهره هستند . این تفکر که گوش‌ها زير موها پنهان هستند و در زيبايي چهره نقشي ندارند تفکر درستی نیست. همه ماافرادي را ديده‌ايم كه لاله هر دو گوش آن‌ها و در موارد نادر لاله يك گوش‌شان برجسته‌تر از حد معمول است .

اين مسئله يا جنبه ارثي دارد و یا بدنبال ضربه رخ مي‌دهد. در كودكي اين مشکل سوژه مناسبي براي تمسخر همبازي‌هاست و منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس و ايجاد مشكل در روابط اجتماعي حال و آينده فرد می گردد. اما جاي هيچ نگراني نيست چرا که اين مشكل هم مانند ساير نقايص زيبايي قابل اصلاح و ترميم است. راه حل این مشکل اتوپلاستي (جراحي زيبايي گوش) است؛ جراحي ساده و پيش‌پا افتاده‌اي كه اعتماد به نفس از دست رفته را برمي‌گرداند .

جراحی زیبایی گوش سن خاصی دارد؟

برخلاف تصور افراد برای سن مناسب انجام جراحی زیبایی گوش، بهترین سن مناسب برای این کار از 7 سالگی به بعد است. بسیاری از جراحی های زیبایی نیازمند سن هجده سالگی هستند اما باید دانست که گوش یکی از اعضایی است که در سن 7 سالگی تقریبا رشد خود را کامل کرده و این زمان غضروف انعطاف پذیری نسبت به سن های بالاتر را خواهد داشت. به همین دلیل از این سن میتوان به این جراحی زیبایی پرداخت و قبل از ورود فرزند به مدرسه، این کار را به پایان رسانید.

جراحی زیبایی گوش درد ندارد

جراحی زيبايي گوش را می توان با بي‌حسي موضعي و یا با بي‌هوشي عمومی انجام داد . در مورد نحوه جراحي با بيمار صحبت مي‌شود. در روش بي‌حسي موضعي از محلول‌هاي بي‌حس‌كننده موضعي نظیر ليدوكايين استفاده مي‌‌شود . لیدوکایین در محل جراحي تزريق مي گردد و به اين ترتیب لاله گوش بي‌حس مي‌شود و بيمار حین عمل دردي احساس نمي‌كند . اما داروي بي‌حسي تنها درد را از بين مي‌برد و شايد ترس در بيمار باقي بماند. می توان همزمان داروهای ضداضطراب و ضد درد نیز به بيمار تزريق نمود تا بیمار به خوابی عميق فرو رود . در روش بي‌هوشي عمومی نظیر بسیاری از جراحی ها بيمار تا پايان عمل در بی هوشی کامل به سر مي‌برد .

آیا در جراحی زیبایی گوش، گوش ها به سر می‌چسبند؟

به طور معمول در سالمترین حالت، گوش به اندازه یک و نیم سانت از سر فاصله دارد. واقعیت این است که در این جراحی فاصله طبیعی ایجاد می‌شود تا فرد به راحتی از وسایل جانبی مانند عینک، هنذفری و … استفاده کرده و در عین حال اختللات و نازیبایی های دیگر نیز رفع می‌شود.

کاندید مناسب جراحی گوش

شخصی که می خواهد جراحی گوش را انجام دهد باید هیچگونه بیماری فعالی نداشته باشد واز نظر فیزیکی نیز کاملا سالم باشد .
2- حداقل سن کودک باید 5 سال باشد ، زیرا پس از این سن گوش ها به شکل کامل غضروفشان تشکیل شده است .
3- توجه به این نکته الزامی است که کودک حتما باید عفونت مزمن درمان نشده نداشته باشد .
4- در بزرگسالان نیز باید به این نکته توجه نمود که شخص از جراحی زیبایی گوش انتظار واقع گرایانه داشته باشد .

برای اشخاصی که می خواهند جراحی گوش را انجام دهد ، مزایا این جراحی را بیان می کنیم تا بیشتر با این جراحی آشنا شوید:

مزایای جراحی زیبایی گوش

1- بالا بردن اعتماد به نفس اشخاص
2- دوران نقاهت کوتاه مدت
3- بهبودی سریع بیمار پس ازجراحی
4- ایجاد کردن ظاهر زیبا و مطلوب در گوش ها
5- برش های این جراحی در حداقل سطح می باشد.

جراحی زیبایی گوش

بهترین زمان جراحی لاله گوش

ساختار لاله گوش متشکل از غضروف و بافت میباشد که توسط یک پوست نازک پوشانده شده است.

این ساختمان غضروفی همبندی توسط رباطات و عضلات به سر متصل شده است و روی سطح آن در قدام یکسری چین و شکنج وجود دارد که از نظر زیباییشناختی مهم است.

تشکیل لاله گوش از هفته هفتم جنینی شروع می‌شود و در ماه ششم بارداری به تکامل می‌رسد. یک‌سری اختلالات تکاملی در دوران جنینی باعث بیرون‌زدگی و ازبین‌رفتن چین‌های سطح لاله گوش می‌شود که به آن Lop Ear می‌گویند. در حالت نرمال فاصله لاله گوش از جمجمه درحد 15 تا 20میلی‌متر و زیباترین زاویه بین این دو در حد 30درجه است که زاویه بین 25 تا 35درجه طبیعی تلقی می‌شود و زاویه بیش از 45درجه به‌عنوان غیرنرمال در نظر گرفته می‌شود. تکنیک‌های جراحی مختلفی برای تصحیح این اختلال آناتومیک به‌کار می‌رود که هدف تمام آن‌ها ایجاد زاویه طبیعی و چین و شکنج‌های روی لاله گوش است.

رشد لاله گوش تا سه سالگی درحدود 85درصد و تا پنج سالگی تقریباً کامل شده است و به همین دلیل می‌توان جراحی زیبایی لاله گوش را از پنج تا شش سالگی انجام داد. هرچند پس از آن هم تا هر سنی انجام‌پذیر است. از نظر روان‌شناختی بهتر است جراحی قبل از شروع دوران تحصیل باشد تا این اختلال آناتومیک باعث عوارض روحی و تمسخر کودک توسط دیگر هم‌کلاسان نشود. این جراحی در بزرگ‌سالان با بی‌حسی موضعی و در اطفال تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود.

تکنیک جراحی گوش‌هاي برجسته

‎ محل برش جراحی پشت لاله گوش است. پس از برش مذکور، باريكه نازكي از پوست پشت گوش برداشته مي‌شود، سپس براي خواباندن غضروف و نزديك كردن آن به سر و همچنين براي جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه، سطح پشتی غضروف در قسمت‌هاي لازم تراشيده شده و با كمك بخيه‌هاي دائمي چين های طبیعی گوش ايجاد ميگردد . نهایتا برش پوستي بخیه می گردد . از آنجا كه محل برش پشت گوش است، بعد از عمل جاي برش قابل رویت نخواهد بود . در این جراحی هدف اصلي نزديك كردن لاله گوش ها به سر و قرينه نمودن آن‌هاست. اگر تنها يك گوش مشكل داشته باشد مي‌توان با نزديك كردن آن به سر تقارن لازم را بين گوش ها ايجاد نمود .

عمل جراحي گوش عمل سنگيني نيست اما بهتر است توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام گردد كه در اين رشته تجربه كافي داشته باشد . در غير اين صورت ممكن است مشكلاتي پيش بيايد، به طور مثال ممكن است فرم گوش به حالت دلخواه درنيايد یا اینکه ناهنجاری اولیه به طور کامل اصلاح نگردد .

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

  • برای ابتدایی ترین اقداماتی که باید انجام دهید، توجه داشته باشید که اگر از داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می‌کنید، مصرف این دارو را دو هفته قبل از جراحی قطع کنید.
  • از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بپرهیزید.
  • آزمایشات درخواستی پزشک را حتما انجام دهید و غافل نشوید.

3 کار مهم بعد از جراحی زیبایی گوش

نگرانی را از خود دور کنید! بعضی افراد با مشاهده اندکی کبودی یا تورمات دچار استرس شدید می‌شوند. این عوارض بعد از گذشت یک هفته از بین خواهد رفت.

مهمترین کاری که باید پس از جراحی بسیار به آن اهمیت دهید و مراقب باشید، این است که به سمت پشت بخوابید و به هیچ عنوان یک پهلو نخوابید زیرا فشار زیادی بر گوش وارد می‌شود.

تعویض پانسمان را از پزشک خود آموزش دیده و در منزل همیشه پانسمان را خشک نگه دارید.

پس از جراحی گوش چه اتفاقی می افتد؟

طي هفته اول بعد از برداشتن پانسمان، بيمار به طور شبانه‌روزي از هدبند استفاده مي‌كند . البته بهتر است هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار حدود نيم ساعت هدبند برداشته شود . در هفته دوم تنها شب‌ها از هدبند استفاده می شود و در طول روز نیاز به استفاده از هدبند نيست. خونمردگي و تورم ناشي از عمل هم پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود. اغلب به بيماران توصيه مي‌شود که پس از جراحي دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نيايد

پس از اینکه در بدن شخص تاثیر داروهای بی هوشی از بین رفت ، با کمک یک نوار گوش ها را پوشش می دهند تا از تورم گوش های پیشگیری شود ، این نوارها هم چنان سبب تقویت موقعیت جدید گوش ها می شود ، این نوارها نیزبرای پیشگیری از عفونت گوش ها تاثیر گذار هستند.

برخی از خدمات دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد:

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

جراحی زیبایی گوش

تزریق بوتاکس

و…

راه های ارتباطی دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد

کانال تلگرام دکتر ناصری صدر: drnasserisadr

اینستاگرام دکتر ناصری صدر : mnasserisadr

شماره  تماس : 05138525830

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد

دکتر مسعود ناصری صدر

دکتر مسعود ناصری صدر

زمینه های تخصصی:
متخصص گوش و حلق و بینی
جراح پلاستیک صورت
جراح سر و گردن و تیرویید
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
جراحی پلاستیک بینی و صورت
جراحی فیس لیفت یا کشیدن پوست صورت وگردن
جراحی زیبایی پلک
تزریق چربی ژل و فیلر
تزریق بوتاکس
* بیمارستان های طرف قرارداد:
(بیمارستان بنت الهدی، بیمارستان امام حسین، بیمارستان ثامن الاًیمه، بیمارستان مهرگان، بیمارستان طالقانی، بیمارستان امام زمان، کلینیک جراحی حضرت معصومه، کلینیک جراحی گهرسا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *