مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

شکاف لب یا کام

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

شکاف لب یا کام

شکاف لب یا کام یکی ازنقایض مادرزادی شایع است، کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند با مشکلات زیادی روبرو می شوند، شکاف لب یا کام زمانی رخ می دهد که در دوران جنینی بافت کافی برای تشکیل لب بالایی و پوشش سقف دهان وجود ندارد.

جراحی شکاف لب یاکام

انواع مختلف شکاف لب و کام

هم کام هم لب دچار شکاف باشند: این نوع از شکاف در پسر بچه ها بیشتر مشاهده می شود و حدود 50 درصد از شکاف ها از این نوع می باشند.

 شکاف کام: این نوع از شکاف بیشتر در دختر بچه ها مشاهده می شود و حدود یک سوم از شکاف ها را تشکیل می دهد.

شکاف لب: این نوع از شکاف نسبت به شکاف کام بسیار کمتر مشاهده می شود و حدود یک پنجم از شکاف ها را تشکیل می دهد.

درمان شکاف لب یا کام

درمان شکاف لب یا کام بستگی به میزان و محل شکاف دارد همچنین وضعیت سلامت نوزاد در این درمان تاثیر گذار می باشد. بهتر است شکاف لب یا کام در اولین فرصت درمان شود . بهترین زمان جراحی شکاف لب یا کام بین 3 ماهگی تا 1 سالگی است در مواردی ممکن است جراحی های بعدی نیز برای دریافت بهترین نتیجه انجام شود.

عوارض شکاف لب یا کام

شکاف لب یا کام می تواند با توجه به محل و میزان شکاف مشکلاتی را به همراه آورد که در زیر به برخی از این عوارض اشاره شده است و توضیحات مختصری در رابطه با روش های درمانی مطرح شده است

تنفس : شکاف لب یا کام می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود از طریق جراحی و با استفاده از پروتز های دهانی می توان درمان کرد.

تغذیه: کودکانی که مبتلا به شکاف لب یا کام هستند در خوردن تغذیه مشکلاتی دارند که امروزه با استفاده از دستگاه های ویژه می توان این مشکل را حل نمود.

عفونت های گوش و کاهش شنوایی: شکاف لب یا کام می تواند باعث بروز ناهنجاری هایی در دستگاه فوقانی شود که در این حالت عملکرد شیپور استاش دچار اختلال می شود و در نتیجه احتمال تجمع مایع در گوش میانی افزایش می یابد که می تواند موجب عفونت گوش میانی شود و به مرور زمان عفونت های مکرر گوش می توانندباعث کاهش شنوایی شوند. دکتر ناصری صدر جراح  بینی در مشهد و متخصص گوش و حلق و بینی برای اصلاح این مشکل از وی تی یا گرومت استفاده خواهند کرد.

تاخیر در تکلم: یکی از مشکلاتی که به علت شکاف کام و لب در کودکان ایجاد می شود تاخیر در تکلم است که می توان با استفاده از عمل جراحی شکاف را ترمیم کرد و با استفاده از گفتار درمانی مشکل تاخیر در تکلم کودک را برطرف نمود و به تکامل گفتاری کودک کمک کرد.

برخی از خدمات دکتر ناصری صدرجراح بینی در مشهد:

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

جراحی زیبایی گوش

تزریق بوتاکس

و…

راه های ارتباطی دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد

کانال تلگرام دکتر ناصری صدر: drnasserisadr

اینستاگرام دکتر ناصری صدر : mnasserisadr

شماره  تماس : 05138525830

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ناصری صدر جراح بینی در مشهد

(Visited 25 times, 1 visits today)
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با دکتر ناصری صدر